Choď na obsah Choď na menu
 


Airedalský teriér

3. 3. 2010

                        AIREDALSKÝ TERIÉR

http://www.breederretriever.com/photopost/data/563/airedalez.jpghttp://dog-breed-training.com/dog-breed/images/airedale-terrier-breeders.jpg

Pôvod: Pochádza z anglického grófstva Yorkshire, názov dostal podľa riečky Aire. Ako plemeno sa z rozličných drsnosrstých teriérov nejednotného typu začal formovať po roku 1860, pričom sa prikrížili aj ďalšie plemená (pravdepodobne otterhound, bulteriér, Gordonov seter).

Popis: Väčší stredný pes s harmonickou telesnou stavbou, svalnatý a kompaktný. Hlava s dlhou plochou lebečnou dutinou, jemne modelovaná. Oči tmavé, malé, s typickým živým teriérskym výrazom. Uši v tvare písmena V sklopené dopredu, pomerne malé. Chrbát krátky, priamy a rovný, hrudník siaha až po lakte. Medzi rebrami a bedrami má byť iba malá vzdialenosť. Chvost vysoko nasadený, kupírovaný asi na dve tretiny pôvodnej dĺžky. Srsť tvrdá, hustá a drsná. Farba hrdzavohnedá s čiernym sedlom. Veľkosť: Psy v kohútiku 58-61 cm, suky 56-59 cm pri hmotnosti okolo 20 kg.

Charakteristika: Na teriéra je relatívne pokojný, aj tak však aktívny, energický a pohyblivý pes. Priateľský, veselý, niekedy trochu tvrdohlavý, napriek tomu pri vhodnom prístupe dobre cvičiteľný a ovládateľný.

Zvláštne nároky: Potrebuje vera pohybu, dôslednú výchovu a výcvik a každé 3-4 mesiace úpravu srsti trímovaním. Niekedy má sklon k ruvačkám s inými psami.

Využitie: Pôvodne predovšetkým poľovný pes používaný pri love vydier, ale aj ovčiarsky, honecký a strážny pes. Dnes všestranné pracovné plemeno, bežne skladá skúšky:: z výkonu, vrátane záchranárskych a lavínových. Dobrý strážca. Často iba ako spoločník.

Výskyt: Vo svete aj u nás trvalo obľúbený.

Možná zámena: Airedal sa veľmi podobá na waleského teriéra, ktorý je však o polovicu menší, takže zámena je vylúčená.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

super

(paty, 7. 9. 2011 8:53)

ta rasa je nadherna.je ako plysak...