Choď na obsah Choď na menu
 


Anglický seter

3. 3. 2010

                            ANGLICKÝ SETER

http://www.webinzeraty.sk/fotoinzer/malefoto/3620840920091781462.jpghttp://www.hafanci.estranky.sk/archiv/iobrazek/108

Pôvod: Setre patria medzi najmladšie poľovné psy, vznikli až po rozšírení strelných zbraní, čomu zodpovedal typický spôsob práce: na zver upozorňovali podobne ako stavače zvláštnym ustrnutým postojom, tzv. "vystavovaním", často pri ňom prisadúvali (zrejme odtiaľ majú aj meno "to set" znamená v angličtine "sedieť"). Rozhodujúci podiel na vzniku anglického setra má E. Lawerack, ktorý už od roku 1825 choval setre nie iba na výkon, ale aj na exteriér.

Popis: Skôr väčší, nápadne elegantný a ušľachtilý pes. Hlava dlhá, s výrazným stopom a s hranatou ňucháčovou partiou. Oči s mäkkým, ale živým výrazom. Uši stredne dlhé, nízko nasadené, priliehajúce k tvári, porastené dlhou hodvábnou srstou. Krk dlhší, svalnatý a elegantný. Telo mocné, nie však ťažké, s krátkym a rovným chrbtom, so širokým a hlbokým hrudníkom. Nohy rovné, svalnaté, s hrubými kosťami, na zadnej strane so "zástavami". Chvost nasadený v úrovni chrbta, stredne dlhý, neskrútený, s hodvábnou "zástavou". Srsť dlhá a hodvábna. Farba čiernobiela, pomarančovo-biela, žlto-biela, hnedo-biela a trikolóra. Veľkosť: Kohútiková výška psov 65-68 cm, súk 61-65 cm, hmotnosť asi 25-30 kg.

Charakteristika: Milý a priateľský pes, doma pomerne pokojný, vonku však nezvyčajne temperamentný a vytrvalý. Má vynikajúce poľovné schopnosti: dobre vystavuje, spoľahlivo pracuje s vysokým nosom, ochotne aportuje.

Zvláštne nároky: Potrebuje mimoriadne veľa pohybu a od malička dôsledný výcvik na poslušnosť, aby ho bolo možné púšťať navoľno.

Využitie: Všestranný poľovný pes. Príjemný spoločník pre športovo založených rudí.

Výskyt: O čosi vzácnejší ako írsky seter, počty odchovaných šteniec u nás nedosahujú za rok ani stovku.

Možná zámena: Podobá sa na ostatné setre, ale líši sa od nich typickými bledými farbami a bodkovaním.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.