Choď na obsah Choď na menu
 


Belgický grifón ,Bruselský grifón ,Brabantík

3. 3. 2010

       1. BELGICKÝ GRIFÓN
              2. BRUSELSKÝ GRIFÓN
                  
3. BRABANTÍK      

   1.      http://data.mojezoo.cz/ir/mojezoo/images/Gallery2Module/EncyclopediaModule/Races/hafici.cz/00/00/01/00/grifonek_belgicky_1.igallery.image0000004--640x480--logo--server-haficicz.jpg

                  2.        

.

                                3.          http://www.ifauna.cz/atlas/foto_plem/51.jpg

                             

 

Hoci oficiálne ide o tri samostatné plemená, sú to v skutočnosti iba varianty jedného

plemena, navzájom sa odlišujúce farbou a štruktúrou srsti. Svedčí o tom aj skutočnosť, že v jednom vrhu sa môžu vyskytnúť všetky tri naraz.

Pôvod: Majú spoločných predkov s pinčmi a fúzačmi, tzv. stajňové pinče, všestranné sedliacke psy. Je možné, že v čase rozrôzňovania do jednotlivých psích plemien boli na zjemnenie typu a na zmenšenie veľkosti prikrížené yorkshirské teriéry, na skrátenie ňucháčovej partie aj mopsy.

Popis: Malý živý pes kvadratickej telesnej stavby. Hlava široká, guľatá, s klenutým čelom, čo najkratším ňucháčom a s vystupujúcou bradou. Oči nápadne veľké, čierne, guľaté, dosť ďaleko od seba. Uši prv kupírované, dnes menšie, sklopené. Telo štvorcové, hrudník pomerne široký a hlboký. Nohy stredne dlhé, rovné a rovnobežné. Chvost vyššie nesený, krátený na dve tretiny pôvodnej dĺžky. Srsť a farba:

a)belgický grifón - tvrdá, ježatá, stredne dlhá, hustá, čierna alebo čiernosivá;

b) bruselský grifón - tvrdá, ježatá, stredne dlhá, farba červená líščia s čiernym nádychom na ňucháči a na brade;

c) brabantík - krátka, červenej alebo trieslovej farby, príp. s čiernou maskou. Veľkosť: Pri všetkých troch sú dva veľkostné typy - menší do 3 kg, väčší do 4,5-5 kg. Kohútiková výška zhruba 21-28 cm.

Charakteristika: Veľmi živý, inteligentný a citlivý psík s takmer ľudským výrazom v tvári. Oproti druhým pinčom je menej nervózny, celkove vyrovnanejší a málo breše. Pánovi je bezhranične oddaný. Bežne sa dožíva vysokého veku.

Zvláštne nároky: Tieto inak nenáročné psy majú veľké problémy s rozmnožovaním. Šteniec sa rodí málo, a pretože bývajú nezvyčajne veľké, útle sučky mávajú často komplikované pôrody. Držať ich môže hocikto, ale chovu by sa mali venovať iba skúsení chovatelia.

Využitie: Kedysi lovec potkanov a strážca, teraz výlučne spoločenský pes.

Výskyt: Patrí medzi vzácnejšie plemená, u nás sa však pravidelne zjavuje na výstavách a dochováva.

Možná zámena: Drsnosrsté grifóny (belgického a bruselského) by bolo ľahko možné pomýliť si s opičím pinčom, ktorý má však dlhší a užší ňucháč, ktorý nie je zdvihnutý nahor a je vždy čierny.

 

 

                                      

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

psík

(moje meno nepoviem, 11. 7. 2011 10:32)

to je pekní psík :D