Choď na obsah Choď na menu
 


Bišónik

2. 3. 2010

                    BIŠÓNIK

http://nd01.blog.cz/911/840/f5c4ee0ef3_35724876_o2.jpghttp://www.nitriansko.sk/images/big/1/2009_9_25_61k4pa.jpg

 

Spoločenská charakteristika: Bišónik miluje spoločnosť ľudí. Svojho pána si v rodine vyberá sám, a je na neho veľmi fixovaný. Nikdy nie je agresívny ani voči ľuďom, ani voči ostatným psom. Pri súžití s inými domácimi zvieratami nebývajú problémy.

Originálny názov plemena: Bichon á poil frisé

Krajina pôvodu: Stredozem

Doba vzniku: Stredovek

Pôvodné využitie: Spoločník

Dnešné využitie: Spoločník

Priemerná dĺžka života: 14 rokov

Hmotnosť: 3-6 kg

Výška: 23-30 cm

História: Bišónik patrí medzi najstaršie plemená psov. Jeho presný pôvod nie je známy, ale pravdepodobne pochádza z Kanárskych ostrovov, odkiaľ bol v 14. storočí dovezený do Európy. V tejto dobe sa ešte od bišónika neodlišovali ostatné, dnes už samostatné plemená - maltézsky psík, boloňský psík, levíček a havanský psík. Bišónik bol veľmi obľúbeným vo Francúzsku, kde robil spoločnosť bohatým aristokratom. Po francúzskej revolúcii a páde aristokracie bol často využívaný, pre svoju veselú a učenlivú povahu, ako umelec v cirkusových manéžach. Behom prvej svetovej vojny však takmer upadol v zabudnutie a záujem o toto plemeno vzrástlo až v roku 1930. Jeho chovný štandard bol ustanovený v roku 1933 a bol pomenovaný bichon á poil frisé, psík s kučeravou srsťou.

Typy: Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších variáciách. Niekedy môže byť zamieňaný za niektorého psa z rodiny bišónkov, dnes už je to však samostatné plemeno, ktoré sa vyvíja a je šľachtené oddelene.

Všeobecný vzhľad: Bišónik má neobvyklý a nezameniteľný vzhľad vďaka svojmu bohatému kožuchu. Jediným kontrastom k jeho bielej hlavičke sú veľké, tmavé oči s čiernym ňufákom. Uši sú úzke, jemné a zvislé s dlhou, kučeravou srsťou. Telo je pevné, s hlbokým hrudníkom a širokou panvou. Chvost je nasadený nízko a je nesený zdvihnuto v oblúku nad chrbtom.

Srsť a farba srsti: Srsť je bohatá, jemná a hodvábna, je mierne zvlnená. Pokiaľ nie je učesaná, tvorí kučerky. Farba srsti je čisto biela, ale koža pod ním má byť pigmentovaná tmavým pigmentom.

Povaha: Bišónik je šarmantný, inteligentný pes, ktorý má veľmi veselú povahu. Je veľmi priateľský a verný, bystrý, živý a hravý, nikdy nie je agresívny.

Spoločenská charakteristika: Bišónik miluje spoločnosť ľudí. Svojho pána si v rodine vyberá sám, a je na neho veľmi fixovaný. Nikdy nie je agresívny ani voči ľuďom, ani voči ostatným psom. Pri súžití s inými domácimi zvieratami nebývajú problémy.

Vzťah k deťom: Bišónik miluje aj spoločnosť detí, je veľmi hravý, a dokáže sa nimi dlho zabávať. Deti by však nemali psa považovať za svoju hračku, musia ho rešpektovať a nechovať sa k nemu hrubo.

Výchova: Tento psík je pomerne ľahko vychovávaný, veľmi dobre a rád sa učí, jeho výchova by však mala byť, rovnako ako u iných psov, dôsledná. Bišónik veľmi rýchlo pochopí, čo po ňom jeho pán chce a vyrastá vo veľmi poslušného a prítulného psíka.

Držanie: Tomuto plemenu vyhovuje držanie v byte, nemá veľké nároky na priestor. Jeho lôžko by malo byť na suchom, kľudnom mieste v byte, ktoré nie je vystavené prievanu, kde by mohol v kľude a nerušene odpočívať, a z ktorého by mohol stále sledovať svojho pána.

Pracovné využitie: Bišónik je výborný spoločník, ktorý pre svoju priateľskú povahu môže byť využívaný v canisterapii.

Pohyb: Bišónik sa v tomto ohľade plne prispôsobí pánovi a rodine, ale je taktiež veľmi temperamentný a je nutné ho udržovať v kondícii. Zbožňuje hru a pohyb, a žiadne problémy mu nerobí ani dlhšia vychádzka.

Starostlivosť: Srsť tohoto psíka vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Pokiaľ si má udržať svoj atraktívny vzhľad, je nutné denné česanie a vyčesávanie. Na nohách a na nose môže byť srsť jemne upravená, na tele sa končeky srsti zastrihávajú do požadovaného tvaru. Tohto psa je vhodné taktiež pravidelne, asi v rozmedzí 4-6tich týždňov vykúpať. Pri kúpaní je nutné použiť kvalitný šampón, určený špeciálne pre psy. Kontrolujte, či srsť nedráždi oko a očným roztokom umývajte okolie očí, aby sa psovi netvorili škaredé cestičky po slzách. Taktiež je nutné odstrániť uvoľnené chlpy zo zvukovodu a dbať na jeho čistotu. Prebytočné chlpy medzi vankúšikmi na labkách je nutné opatrne zastrihnúť a pazúriky udržovať krátke.

Strážne využitie: Bišónik vás vždy upozorní, že niekto stojí za vašimi dverami. Nie je však útočný a nikdy neublíži, preto to nie je pes vhodný na stráženie.

Kynológia: Agility

Najčastejšie choroby: "Zákaly šošovky; entropium; epilepsia; mediálna luxácia jabĺčka"

Zvláštnosti plemena: Bišónik potrebuje veľa lásky, pozornosti, a v neposlednom rade veľa času na starostlivosť o jeho srsť. Pokiaľ na tohoto psíka nebudete mať dostatok času, zaobstarajte si iné plemeno.

Príprava na výstavu: Perfektná stavba tela, výborné chovanie a nádherná, starostlivo upravená srsť, to sú predpoklady pre výborné ohodnotenie vášho psa na výstave. Pes je posudzovaný v kľude vo výstavnom postoji, ktorý ukáže všetky jeho prednosti, a tento je dobré psovi vštepiť už vo veku šteňaťa. Pri posudzovaní v pohybe musí byť pes dokonale ovládateľný na vodítku a jeho pohyb vo výstavnom kruhu by mal byť ľahký a ladný. Rozhodca posudzuje psa nie len z väčšej vzdialenosti, ale i zblízka, kontroluje chrup a u samcov semenníky, pes by teda mal byť pripravený na dotyk cudzej osoby.

Výživa šteňaťa: Správna výživa je v období rastu psa veľmi dôležitá. Šteňa potrebuje kvalitné krmivo pre psy jeho veku, ktoré obsahuje okrem ostatných dôležitých živín taktiež vitamíny a minerálne látky.

Výživa dospelého psa: I pre dospelého psa je výživa veľmi dôležitá, má vplyv na jeho zdravotný stav, kondíciu a taktiež na kvalitu srsti. Preto vyberajte pre svojho psa krmivo, ktoré bude vyhovovať nie len jeho chuti, ale taktiež jeho potrebám.

Výživa starého psa: Starý pes, ktorý sa už príliš nepohybuje, má sklony k tlstnutiu preto je dobré mu v potrave znížiť príjem energie. V špecializovaných predajniach sú k dostatiu rôzne druhy krmiva pre staré psy, ktoré plne vyhovujú potrebám psa v tomto veku.

Rady / doporučujeme: Bišónik je okúzľujúci pes so srsťou, ktorá mu dáva vzhľad plyšovej hračky. Veľmi miluje svoju ľudskú rodinu, a ten, kto sa rozhodne pre toto plemeno, získa oddaného priateľa s otvoreným srdcom. dogspsy odporúča:Ak chete svoho psa vystavovať,prečitajte si kapitolu výstavyrady pre chovateľov:Prišli ste si pre šteniatko a chovateľ vám kladie množstvo otázok? Nedurdite sa a odpovedzte na ne podľa pravdy. Chovateľ chce len zistiť podmienky, do ktorých jeho šteniatko odchádza a účel, ku ktorému si psíka obstarávate. Taký chovateľ, ktorý vás zahrnie hromadou otázok, a rovnako ochotne odpovie tie vaše, je ten správny.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

psík

(moje meno nepoviem, 11. 7. 2011 10:53)

tak to to je jeden z mojích maj psíkov! :D