Choď na obsah Choď na menu
 


Bobtail

3. 3. 2010

                        BOBTAIL

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/da/Chiot_bobtail.jpghttp://www.pointernet.pds.hu/Kutya/kepek/bobtail01.jpg

 

Pôvod: Osrstená tvarová časť prezrádza ázijský pôvod. Vo Veľkej Británii boli po celom tele chlpaté psy používané ako ovčiarske už v stredoveku, ale nebolo možné medzi nimi rozlíšiť jednotlivé plemená. Ako plemeno sa bobtail stabilizoval až v druhej polovici 19. storočia, ako začiatok organizovaného chovu sa uvádza rok 1870.

Popis: Mohutný, zavalitý pes, ktorý vďaka bohatej huňatej srsti, pokrývajúcej celé telo, pôsobí väčším dojmom, aký je v skutočnosti. Typickým znakom plemena je absencia chvosta (vrodená alebo po kupírovaní a typická kolísavá „medvedia" chôdza mimochodom. Telo kratšie, kompaktnejšie, s hlbokým hrudníkom. Kohútik je nižší ako zadok.

Farba: Hlava, hrdlo, predné nohy a spodná strana brucha biele, zvyšok sivá, modrá alebo grizly. Veľkosť: Pes v kohútiku okolo 61 cm, suka okolo 56 cm.

Charakteristika: Priateľský, milý a nekonfliktný pes. Rád sa hrá, rýchlo chápe a jeho výchova nie je napriek jeho veľkosti vôbec ťažká.

Zvláštne nároky: Hoci má bobtail príjemnú a bezproblémovú povahu, nemožno jeho chovanie odporúčať každému. Jeho bohatá srsť má sklon s plstnateniu a je mimoriadne náročná na údržbu. Ako pastierske plemeno si bobtail vyžaduje dostatok pohybu, rozhodne to nie je „luxusný" pes pre snobov a na chovanie v mestskom byte vonkoncom nie je vhodný.

Využitie: Prv ovčiarsky, dnes atraktívny spoločenský a výstavný pes.

Výskyt: Hoci čas najväčšej módnosti tohto plemena už prešiel, stále patrí medzi obľúbené a často sa s ním stretávame najmä na výstavách.

Možná zámena: Poľský nížinný ovčiak je výrazne menší, drobnejšia je aj bradatá kólia, ktorá má navyše aj dlhý chvost. Aj juhoruský ovčiak má chvost.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

psík

(moje meno nepoviem, 11. 7. 2011 10:40)

to je ten pekní psík :D