Choď na obsah Choď na menu
 


Border(ská) kólia

2. 3. 2010

                BORDER(SKÁ) KÓLIA

5346480794_082fc7a8bd_b_large

Spoločenská charakteristika: Border kólia je ako väčšina ovčiarskych psov silne fixovaná na svojho pána a veľmi rada pre neho pracuje. Často býva psom jedného pána a ostatných členov rodiny síce rešpektuje, ale ich povely neposlúcha. K cudzím ľuďom sa chová väčšinou priateľsky, ale veľký záujem o ich nejaví. Dobre vychovaný pes nemáva žiadne problémy pri kontakte s inými psami. Pokiaľ však majú border kólie dobre vychádzať s ostatnými domácimi zvieratami, je nutné ich k tomu viesť odmalička, pretože u nich môže prevládnuť ich vrodený inštinkt zvieratá chrániť a naháňať, a nie všetkým sa to bude páčiť.

Bandit-the-border-collie_48202_2010-07-26_w450_large

Originálny názov plemena: Border Collie

Krajina pôvodu: Veľká Británia

Doba vzniku: 15. storočie

Pôvodné využitie: Stráženie a nadháňanie oviec

Dnešné využitie: Ovčiarsky pes, spoločník

Priemerná dĺžka života: 14 rokov

Hmotnosť: 14 - 22 kg

Výška: Psy - 53 cm Feny - 46 - 53 cm

Border_collie_timur02_large

História: Kólia bola od dávnych čias sedliackym psom, ktorý bol schopný pracovať s rôznymi stádami zvierat. Toto plemeno pochádza z hraníc medzi Škótskom a Anglickom, odtiaľ je odvodený jej názov - border - hranice. V 15. a 16. storočí boli títo psy považovaný za jedných z najlepších ovčiarskych psov. Border kólia bola vyšľachtená z ovčiakov, ktorý sa na tomto území vyskytovali predtým tak, aby z nich bol neagresívny, inteligentný pes, schopný vykonávať obtiažnu prácu i v drsných klimatických podmienkach. Plemenná kniha bola založená v roku 1906, ale iba v roku 1976 bola border kólia prehlásená nie len psom ovčiarskym, ale taktiež spoločenským, čomu bol prispôsobený i jej štandard. Cieľom chovateľov je však stále zachovávať výborné pracovné schopnosti tohoto plemena. V Anglicku je tento pes veľmi obľúbený, u nás však nie je príliš rozšírený.

5664753563_da5cc94500_z_large

Typy: Border kólia sa vyskytuje vo dvoch variáciách - dlhosrstej a krátkosrstej.

Všeobecný vzhľad: Border kólia je stredne veľký pes harmonického vzhľadu. Hlava s širokou lebkou má pomerne krátky ňufák, ktorý sa smerom k nosu zužuje. Nos je zafarbený podľa farby srsti, väčšinou je čierny, u hnedých psov môže byť hnedý a modro sfarbené psy by mali mať nos šedý. Stredne veľké oči sú uložené ďaleko od seba, majú hnedú farbu, iba u psov sfarbených modro, môžu byť oči modré alebo jedno či obidve oči čiastočne modré. Uši sú nasadené široko od sebe, sú stredne veľké a nesené buď vzpriamene alebo poloklopene. Atletické telo má hlboký, pomerne široký hrudník a dobre osvalené bedrá. Chvost je nasadený nízko, dosahuje najmenej k pätám, je dobre osrstený, na konci je mierne zahnutý nahor. V pohybe môže byť nesený vyššie, nikdy však pretočený nad chrbtom.

5821869536_27c52d8593_z_large

Srsť a farba srsti: U oboch variácií srsti, stredne dlhej i krátkej je krycia srsť hustá a stredne tuhá s jemnou, hustou podsadou, ktorá psa dobre kryje i pred chladným počasím. Dlhosrsté psy majú bohatú hrivu, nohavice a prápory na chvoste. Na ostatných častiach tela je srsť krátka a hladká. Sfarbenie srsti je povolené akékoľvek, nemala by však prevažovať biela farba.

81_large

Povaha: Border kólia je inteligentný a pozorný pes kľudnej povahy. Je veľmi živá a aktívna, nikdy nebýva nervózna ani agresívna.

Spoločenská charakteristika: Border kólia je ako väčšina ovčiarskych psov silne fixovaná na svojho pána a veľmi rada pre neho pracuje. Často býva psom jedného pána a ostatných členov rodiny síce rešpektuje, ale ich povely neposlúcha. K cudzím ľuďom sa chová väčšinou priateľsky, ale veľký záujem o ich nejaví. Dobre vychovaný pes nemáva žiadne problémy pri kontakte s inými psami. Pokiaľ však majú border kólie dobre vychádzať s ostatnými domácimi zvieratami, je nutné ich k tomu viesť odmalička, pretože u nich môže prevládnuť ich vrodený inštinkt zvieratá chrániť a naháňať, a nie všetkým sa to bude páčiť.

A12u0405zmensena.igallery.image0000004--600x--logo--server-haficicz_large

Vzťah k deťom: Pokiaľ je pes dobre vychovaný a s deťmi nemá žiadne zlé skúsenosti, bývajú ich vzťahy bezproblémové. Nie je to však pes, o ktorom sa dá povedať, že by bol priamo k deťom vhodný. Je potrebné naučiť ako psa, tak deti, ako sa k sebe majú chovať, a pri ich stretnutiach je lepšie, pokiaľ na hru dohliada dospelá osoba.

Výchova: Výchova tohto psa je pomerne náročná a nie je vhodná pre začiatočníka. Pri výchove je nutné dbať na dôslednosť, avšak taktiež je veľmi potrebný citlivý prístup. Tento pes sa veľmi rád a dobre učí a svojich návykov sa v budúcnosti drží, ale neznesie tvrdé a necitlivé zaobchádzanie.

Držanie: Border kólia nie je pes príliš vhodný do bytu. Jeho srsť je prispôsobená k pobytu vonku, stále častejšie je však chovaná i v bytoch. Pre bývanie v byte je pre tohoto psa veľmi vhodná klietka, ktorá sa na rozdiel od košíku či niečoho iného nedá rozhrýzť a vydrží teda väčšinou po celý život psa. Dá sa ju použiť pri nácviku čistotnosti, zabezpečí váš byt pri vašom odchodu a je možné ju použiť i k bezpečnému prevozu vášho psa v aute. V klietke by mal pes mať mäkkú podložku, misku s vodou a svoje hračky.

55543692_t7ko6jjz_c_large

Pracovné využitie: Títo psy sú využívaný najčastejšie ako ovčiarsky, a to pre nadháňanie rôznych druhov zvierat, ako napr. býkov, oviec či hydiny. V dnešnej dobe je taktiež využívaný ako spoločenský pes. Border kólia je tiež dobre využiteľná ako doprovodný, sanitárny či záchranársky alebo lavínový pes, dá sa využiť i k vyhľadávaniu drog.

Pohyb: Ako pracovný je tento pes veľmi aktívny, potrebuje veľmi veľa pohybu a zamestnanie. Pokiaľ sa mu tohoto nedostáva, môžu byť následkom problémy s chovaním psa. V dobrej kondícii a psychickej pohode ho udrží zapojenie do rôznych psích športov.

5345697266_4c22963b1c_z_large

Starostlivosť: Starostlivosť o srsť nie je príliš náročná, ku každodennej starostlivosti však patrí pravidelné krátke česanie, ktoré je dôležité v období väčšieho lienenia. Pokiaľ je potrebné psa vykúpať, je nutné použiť šampón, určený špeciálne pre psy, a skôr srsť celkom uschne, nemal by pes chodiť von. Čistotu uší je potrebné kontrolovať jeden krát týždenne, u tohoto plemena však nebýva často potreba zvukovod čistiť. Pazúriky udržujte psovi krátke zastrihovaním ostrých špičiek. Pravidelne kontrolujte psovi taktiež zuby, v dnešnej dobe je už čistenie zubov u psa bežnou záležitosťou, vo veterinárnej ordinácii sa dajú zakúpiť špeciálne pasty i zubné kefky.

Strážne využitie: Tento pes nie je k stráženiu príliš vhodný. Nevítaného návštevníka vám síce vždy štekaním ohlási, ale tým pre neho celá vec končí.

Kynológia: Agility, aportovanie, poslušnosť, obratnosť, fly-ball

Najčastejšie choroby: Dysplázia panvového a lakťového kĺbu; progresívna atrofie sietnice; Collie Eye Anomaly

Zvláštnosti plemena: Border kólia je známa ako vynikajúci ovčiarsky pes. Zvláštny je však jej spôsob nadháňania oviec, plazivý pohyb s hlavou nízko u zemi. K stádu sa približuje veľkým oblúkom a jej pohľad je pritom stále uprený na ovce. Týmto pohľadom taktiež núti ovce k zmene smeru, iné metódy tento pes nepoužíva. Pri práci je tichý a veľmi sústredený, nešteká, a hryzie iba na povel.

20090522074755

Príprava na výstavu: Pokiaľ sú psy registrované v Kennel klube, sú uznaný vo všetkých krajinách, pripojených k FCI. To však neplatí pre psy, ktorý sú zaregistrovaný iba u ISDS. Pokiaľ sa stanete vlastníkom psa, ktorý je zaregistrovaný len u ISDS je možné, že sa nebudete môcť zúčastniť ani pracovných súťaží, ani výstav. V tomto prípade sa spojte s chovateľským klubom border kólií, s jeho pomocou môžete získať oficiálny rodokmeň psa. Pracovné psy, ktorý nie sú registrovaný ani v ISDS, ani v Kennel klube, sú považované za psy bez rodokmeňa. Takýto pes môže byť zapísaný len v Registre poslušnosti Kennel klubu, a môže sa zúčastniť len súťaží poslušnosti.

Výživa šteňaťa: Ku správnemu vývoju šteňaťa je nutná strava, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny, plus vitamíny a minerály. Na trhu je dnes už dostatok kompletných suchých krmív, ktoré po stránke výživy šteňaťa zabezpečia tak, že už nie je nutné dodávať šteňaťu vitamíny a minerálne látky. Pri použití kompletných suchých krmných zmesí je prídavok vitamínov a minerálov nevhodný, pretože by narušil starostlivo pripravenú rovnováhu krmiva.

5281796037_36ed9fa264_z_large

Výživa dospelého psa: I pre dospelého psa je zloženie potravy veľmi dôležité. Má vplyv na jeho zdravotný stav, telesnú kondíciu a kvalitu srsti. Pohybovo aktívny pes potrebuje energeticky bohatú stravu, ktorú renomovaný výrobcovia krmív prispôsobili tak, aby takýmto psom pokryla všetky ich potreby.

Výživa starého psa: Starý pes už nebýva tak aktívny ako pes v aktívnom veku, a tak sa mení jeho látková výmena. Preto je vhodný pomalý prechod na odľahčenú stravu pre seniori, ktorá staršiemu psovi zaistí dostatočný prísun všetkých živín, ktoré v tomto období života potrebuje, a udrží ho vitálneho i vo vysokom veku.

Rady / doporučujeme: Border kólia je pes pre aktívnych ľudí, ktorý sú ochotný sa mu denne maximálne venovať. Pokiaľ počítate s tým, že tohoto psa trikrát denne krátko vyvenčíte, radšej si ho nezaobstarajte. Potrebuje byť stále aktívny a zamestnaný, potom v ňom nájdete naozajstného priateľa do nepohody.

5196075685_954d973688_z_large1009266-10-1307203733155_large

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Pochvala

(Ema, 4. 2. 2016 10:20)

Chcem mať presne tohto psa keď budem veľká. Táto stránka mi veľmi pomôže sa o ňu dobre postarať. Je to super stránka. Ďakujem za info.

šteniatko

(beky, 2. 1. 2016 11:33)

mame šteniatko a ma špičku chvosta nezerastenú, je to správne, alebo anomáýlia?

psík

(moje meno nepoviem, 11. 7. 2011 10:50)

tak takích psíkov by som chcela