Choď na obsah Choď na menu
 


Borderský teriér

3. 3. 2010

                  BORDERSKÝ TERIÉR

http://www.btcco.net/pb/images/img6574650eff323e92.jpghttp://www.terier.sk/Images_dog/Bordersky_terier_big.jpg

Pôvod: Patrí medzi najpôvodnejšie, moderným chovom iba málo pozmenené teriérske plemená, a to tak zo strany exteriéru ako povahy. Pochádza z hraničnej oblasti medzi Anglickom a Škótskom. Zmienky o jeho existencii máme od 17. storočia. Okrem starého anglického teriéra podieľal sa vraj na jeho formovaní aj líščí pes a otterhound. Roku 1920 vydali prvý štandard a založili chovateľský klub tohto plemena.

Popis: Malý drôtosrstý pracovný teriér prírodného vzhľadu. Hlava sa má podobať na hlavu vydry, s krátkou a mocnou ňucháčovou partiou. Oči tmavé, živé. Uši malé, v tvare písmena V, sklopené dopredu, priliehajú k tvári. Krk stredne dlhý. Telo dlhšie, štíhle, s hl bokým, úzkym a dlhým hrudníkom. Nohy rovné, s nie veľmi hrubými kosťami. Chvost kratší, pri koreni hrubý, postupne sa zužujúci, nesený vysoko. Srsť hrubá a hustá. Farba červená, pšeničná, sivá, modrá s pálením. Veľkosť: Kohútiková výška 25-30 cm, hmotnosť 5-7 kg.

Charakteristika: Nenápadný, ale prirodzene ostrý, veľmi húževnatý a vytrvalý. Nabitý energiou a odvahou, ale pritom dobre ovládateľný a prispôsobivý.

Zvláštne nároky: Tento veľmi nenáročný psík rád plní úlohy a neznáša nečinnosť.

Využitie: Poľovný pes - jamník, používal sa prv aj pri štvaniciach, dobre pracuje aj v neschodných terénoch. Možno ho držať aj ako spoločníka.

Výskyt: Patrí medzi menej chované teriéry, hoci aj u nás sa pravidelne dochováva.

Možná zámena: Vzhľadom na malú ušľachtilosť borderského teriéra prichádza do úvahy iba zámena s „bastardom“, ktorá je však pri znalosti charakteristických znakov plemena veľmi nepravdepodobná.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

psík

(moje meno nepoviem, 11. 7. 2011 10:28)

to to je jeden zmojích najoblunejších psíkov