Choď na obsah Choď na menu
 


Bradatá kólia

3. 3. 2010

                   BRADATÁ KÓLIA

                               http://www.svetpejsku.cz/images/produkty/_cz/bearded-vousata-kolie.jpg

Pôvod: Britská príbuzná briarda, ktorá takisto nadväzuje na ázijskú vývinovú vetvu ovčiakov. Hoci na britsko-škótskom pomedzí sa chlpaté ovčiarske psy chovali už v stredoveku, v 20, storočí takmer vymizli. Z posledných zvyškov bola moderná bradatá kólia vyšľachtená až po druhej svetovej vojne.

Popis: Nezvyčajne aktívny a pohyblivý pes strednej veľkosti, obdĺžnikového formátu. Celé telo, vrátane tvárovej partie a chvosta pokrýva záplava bohatej a dlhej srsti. Stredne veľké, zvesené a takisto dlhou srstou porastené uši. Chvost nízko nasadený, v pokoji a pri chôdzi zvesený, pri rýchlejšom pohybe sa môže trochu zdvihnúť, ale nie nad líniu chrbta. Dvojitú srsť tvorí vlnená hustá podsada a hladká, mocná a rovná krycia srsť s typickými fúzmi na ňucháči (odtiaľ názov "bearded" _ "bradatý, fúzatý"). Farba: Sivá, červená, čierna, modrá, hnedá, piesková vo všetkých odtieňoch, najčastejšie s bielymi fľakmi, ale aj bez nich.

Veľkosť: Psy 53-56 cm v kohútiku, suky 51-53 cm.

Charakteristika: Pes prekypujúci energiou a radosťou zo života, trochu nerozvážny a unáhlený. Má veľmi priateľskú a ústretovú povahu, je milý k rudom aj ku zvieratám. Inteligentný, učenlivý.

Využitie: Pôvodne ovčiarsky, dnes už predovšetkým spoločenský pes, ktorý exceluje pri súťažiach agility.

Zvláštne nároky: Zvládnuť toto "vrece bĺch" nie je ľahké. Vyžaduje športovo založeného, aktívneho majiteľa, ktorý s kóliou bude chodiť behať, plávať a skákať. V takom prípade jej výchova nie je ťažká. Dlhá srsť si vyžaduje pravidelnú starostlivosť.

Výskyt: Čoraz obľúbenejší spoločenský pes.

Možná zámena: S poľským nížinným ovčiakom, ktorý je však menší, zavalitejší a nemá chvost. Takisto podobný briard je zas podstatne väčší a odlišuje sa aj farbou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.