Choď na obsah Choď na menu
 


Brazílska fila

3. 3. 2010

                           BRAZÍLSKA FILA

                         http://www.pejskar.cz/foto/clanky/resized/79-0-brazilska-fila.jpg

Pôvod: Vznikla v Brazílii pravdepodobne krížením dovezených dogovitých psov z Portugalska, Španielska a Anglicka, niektorých poľovných psov - osobitne významný bol podiel krvi anglického bladhaunda - a pôvodných domácich foriem indiánskych psov. Dochádzalo k nemu už od konca 19. storočia, moderný registrovaný chov sa však začal až po druhej svetovej vojne.

Popis: Pomerne veľký a mocný dogovitý pes kvadratickej telesnej stavby. Hlava pomerne veľká a ťažká, ňucháč mierne klenutý (tzv. rímsky nos). Spustené očné viečka dodávajú plemenu charakteristický výraz. Zadok vyšší ako kohútik, zadné nohy o čosi dlhšie ako predné. Srsť krátka, hladká, hustá, na hrdle, hrudi a na bruchu vynára laloky. Farba: Všetky jednofarebné varianty okrem bielej, myšacej sivej, škvrnitej a merle. Časté je pruhovanie. Veľkosť: Psy 65-75 cm, suky 60-70 cm. Hmotnosť minimálne 50, resp. 40 kg.

Charakteristika: Pes so "zlou povesťou" sa k cudzím ľuďom naozaj správa odmietavo až agresívne, svojmu pánovi a jeho rodine je však mimoriadne oddaný. V domácom prostredí je veľmi pokojný, vyrovnaný a priateľský.

Zvláštne nároky: Je vhodný skôr pre majiteľov rozľahlých vidieckych sídel ako do mestskej premávky. Žiada si pevnú a dôslednú výchovu, nie však služobný výcvik. Akékoľvek prejavy agresivity treba od šteňacieho veku dôsledne tlmiť.

Využitie: Pôvodne poľovný pes na veľké šelmy. V minulom storočí sa vraj používal aj pri chytaní utekajúcich otrokov. Vynikajúci strážca a obranca.

Výskyt: V ostatných rokoch pomerne rozšírené molossoidné plemeno.

Možná zámena: S bulmastifom, ktorý je menší, má rovný nos aj chrbát (nemá zvýšený zadok) a nemá toľko voľnej kože na tele. To isté možno povedať o mastifovi, ktorý je naopak

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

pes

(moje meno nepoviem, 11. 7. 2011 10:25)

su to roztomilé zvierata