Choď na obsah Choď na menu
 


Briard

2. 3. 2010

                          BRIARD

http://www.seefido.com/assets/images/Briard_Dog.jpghttp://www.briard.com/siteimages/fav/puptongue400.jpg

Spoločenská charakteristika: Pri správnej výchove sa svojmu pánovi stáva veľmi milým priateľom, a priateľsky sa chová i k celej rodine. K cudzím ľuďom sa však chová nedôverčivo, a je preto veľmi dobrým strážcom. Nemá príliš veľký zmysel pre humor, preto je lepšie psa neštekliť. Pokiaľ je k tomu vedený odmalička, znáša sa dobre i s ostatnými domácimi zvieratami, ale býva niekedy dominantný k iným psom.

Originálny názov plemena: Berger de Brie

Krajina pôvodu: Francúzsko

Doba vzniku: Stredovek

Pôvodné využitie: Pastiersky pes

Dnešné využitie: Spoločník, služobný pes

Priemerná dĺžka života: 11 - 13 rokov

Hmotnosť: 33,5 - 34,5 kg

Výška: 57 - 69 cm

História: Toto plemeno má svoj pôvod vo Francúzsku, kde sa psy, podobný briardom, vyskytovali už v stredoveku, čo sa dá doložiť rôznymi dochovanými historickými artefaktami. Jeho predkom je pravdepodobne alaunt a perský ovčiak. V dobe, keď bol rozšírený vo Francúzsku chov oviec, boli ovčiarsky psy používaný k stráženiu stád. Svoje meno briard získal podľa kraja Brie, presláveného výrobou syrov, ale s týmto územím nemá nič spoločného. Pomenovaný bol len pre rozlíšenie od ostatných ovčiarskych plemien, ktoré boli až do roku 1883 chované a vystavované spoločne. Šľachtením briarda sa začala zaoberať prvá chovateľská stanica v roku 1880, prvý pes bol zapísaný do plemennej knihy v roku 1885, a prvý štandard bol ustanovený v roku 1887. Za určitý zlom v chovaní tohoto plemena sa dá považovať rok 1925, kedy bol ustanovený nový, podrobnejší štandard, ktorý platí dodnes. Obľuba briarda stále stúpa nie len vo Francúzsku, ale i v ostatných krajinách, a je stále obľúbenejším pastierskym psom, strážcom a v neposlednej rade spoločníkom.

Typy: Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších variáciách.

Všeobecný vzhľad: Briard je svalnatý pes veľmi atraktívneho vzhľadu. Hlava je dlhá, s hranatým ňufákom a čiernym nosom. Oči s kľudným výrazom sú veľké a majú tmavú farbu. Uši sú nasadené vysoko, kupírované sú nesené vzpriamene, nekupírované sú skôr krátke, visia dole, ale nepriliehajú k hlave. Telo briarda je dlhšie než vyššie, s širokým, hlbokým hrudníkom, rovným chrbtom a mierne zaoblenými bedrami. Nekupírovaný, dlhý chvost je v kľude nesený dole zahnutý do háčka, pri pohybe je nesený v úrovni línie chrbta.

Srsť a farba srsti: Srsť je na celom tele dlhá, mierne zvlnená a suchá, s nízkou podsadou. Uši a chvost sú dobre osrstené, dlhé obočie čiastočne spadá cez oči a na obličaji srsť vytvára dlhšiu bradu a fúzy. Sfarbenie srsti je prípustné akejkoľvek jednej farbe, okrem bielej, gaštanovej a mahagónovej. Najčastejšie sa briard vyskytuje vo farbe pšeničnej a čiernej.

Povaha: Briard je inteligentný, veľmi temperamentný pes, je veselý a veľmi spoločenský, mierny, ale so silnými ochranárskymi pudmi. Občas môže byť trochu tvrdohlavý.

Spoločenská charakteristika: Pri správnej výchove sa svojmu pánovi stáva veľmi milým priateľom, a priateľsky sa chová i k celej rodine. K cudzím ľuďom sa však chová nedôverčivo, a je preto veľmi dobrým strážcom. Nemá príliš veľký zmysel pre humor, preto je lepšie psa neštekliť. Pokiaľ je k tomu vedený odmalička, znáša sa dobre i s ostatnými domácimi zvieratami, ale býva niekedy dominantný k iným psom.

Vzťah k deťom: Ku známym deťom má briard veľmi dobrý vzťah a chová sa k nim veľmi nežne a priateľsky. Nebýva agresívny, ale pri jeho hrách s malými deťmi je vzhľadom k jeho veľkosti a ochranárskom pude nutný dohľad dospelej osoby.

Výchova: Výchova briarda musí byť veľmi dôsledná, je to veľmi sebavedomý pes. Je nutná veľká trpezlivosť, ale nie je vhodná prílišná tvrdosť a nespravodlivé tresty. Briard je rodinný pes, ktorý sa najlepšie cíti v spoločnosti jemu blízkych ľudí. Nie je to však pes, ktorý sa hodí pre neskúseného kynológa. Je inteligentný a učí sa veľmi dobre, predsa však je k jeho výchove a výcviku potrebná skúsenosť. Pre jeho dobrý duševný rozvoj je nutné, aby vyrastal v harmonickom rodinnom prostredí a cítil lásku svojich ľudí.

Držanie: Briard je pes, ktorý sa hodí skôr pre chov v byte, nie je vhodné ho umiestniť v koterci. Veľmi rád sa zdržuje v prítomnosti svojho majiteľa a ostatných členov rodiny. Miesto k odpočinku mu teda poskytnite v takej časti bytu, aby bol čo najviacej s vami v kontakte, ale mohol tak celkom nerušene odpočívať.

Pracovné využitie: Skôr bol briard využívaný ako pastiersky pes k paseniu veľkých stád oviec, dnes je už väčšinou jeho poslaním robiť spoločníka človeku. Býva využívaný taktiež ako služobný a strážny pes, kde je cenený pre svoju razantnosť a vytrvalosť.

Pohyb: Toto plemeno potrebuje veľa pohybu, k udržaniu jeho kondície je vhodný i beh vedľa bicykla alebo plávanie, je vhodný i k všestrannému výcviku a k rôznym psím športom. Vyžaduje vždy veľa zamestnaní a vzruchu, nikdy by sa nemal nudiť.

Starostlivosť: Jeho srsť je potrebné aspoň jeden krát za týždeň dôkladne prečesať a vykartáčovať, chlpy okolo zvukovodu by sa mali upravovať strihaním, aby zostal voľný. Vnútorný zvukovod je nutné udržovať v čistote, kontrolujte teda pravidelne psovi uši. Pravidelne prevádzajte taktiež kontrolu chrupu, lebo na zuboch sa môže tvoriť zubný kameň, ktorý je potrebné odstrániť. Pazúriky psa udržujte krátke.

Strážne využitie: Pre svoju veľkosť a vrodenú nedôveru k cudzím ľuďom býva briard veľmi dobrým strážcom domu.

Kynológia: Agility, pasenie oviec

Najčastejšie choroby: Progresívna atrofia sietnice, dysplazia panvového kĺbu.

Zvláštnosti plemena: V dnešnej dobe je briard predovšetkým priateľom človeka, a často s ním žije i vo veľkých mestách, majitelia týchto psov by však nemali zabúdať na jeho prirodzené schopnosti a vlastnosti, ktoré mu zostali po predkoch. Tento pes bol po dlhé roky využívaný ako pastevný, vždy mal veľa pohybu a práce, preto ho ani dnes neuspokojí leňošenie na pohovke.

Príprava na výstavu: Okrem dobrého chovania a predvedenia sa vo výstavnom kruhu, je u tohoto psa dôležitá krásna a na prvý pohľad pravidelne udržovaná srsť. Psa vykúpte aspoň dva týždne pred termínom výstavy, na ktorú sa chystáte. Použite kvalitný regeneračný šampón, ktorý je určený špeciálne pre psy s dlhou srsťou. Šampón naneste dvakrát, dôkladne premasírujte, a po každom nanesení šampón dôkladne opláchnite. Potom aplikujte do srsti kondicionér s prídavkom jojobového či mandľového oleja, v masírujte ho dôkladne do každého prameňa a nechajte chvíľu pôsobiť. Po opláchnutí vytrite psa uterákom a nechajte srsť na vzduchu prirodzene uschnúť. Pretože by sa srsť nemala česať nikdy keď je mokrá, počkajte s česaním až do druhého dňa, kedy bude dokonale suchá. Potom ju prečešte po jednotlivých prameňoch najlepšie riedkym hrebeňom a následne vykartáčujte.

Výživa šteňaťa: Šteňatá veľkých plemien majú v období rastu veľké nároky na kvalitu a zloženie potravy. K dobrému vývoju kostí a kĺbov, a k dosiahnutiu optimálnej rýchlosti rastu je potrebné podávať stravu, ktorá obsahuje vyvážený pomer všetkých živín, ako aj vitamínov a minerálnych látok. Kvalitné suché krmné zmesi, ktoré sú k dostatiu v špecializovaných predajniach, zabezpečia správny vývoj šteňaťa bez prídavku ďalších vitamínových a minerálnych doplnkov.

Výživa dospelého psa: Pre väčšinu veľkých plemien je hrozbou tzv. torzia žalúdku. Briarda by ste preto mali kŕmiť najlepšie dvakrát denne, a to ráno a večer s tým, že dennú dávku krmiva rozdelíte do dvoch rovnakých dávok. Kvalita stravy má vplyv na zdravotný stav psa, jeho fyzickú kondíciu, a v neposlednej rade taktiež na kvalitu srsti. Vyberte preto psovi kvalitné krmivo od renomovaného výrobcu, ktoré mu bude po všetkých stránkach vyhovovať.

Výživa starého psa: Ak pes starne, mení sa jeho metabolizmus, životný štýl, a teda aj potreby. Pes sa už toľko nepohybuje, viacej odpočíva a spí. Aby jeho organizmus nebol príliš zaťažovaný, je vhodné prejsť postupne na odľahčenú stravu pre seniori, ktorá svojim zložením odpovedá potrebám psa v tomto veku.

Rady / doporučujeme: Briard je aktívny pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a činnosti, preto nie je vhodný pre človeka, ktorý má rád kľud a pohodlie. Športovo založenému človeku však bude veľmi temperamentným a milým priateľom do slnečných dní i do nepohody. dogspsy odporúča:Chcete vedieť,aké krmivo je najlepšie pre psa,Tak sa pozrite do rubriky výživa psa.rady pre chovateľov:Než si šteňa zvykne na nový domov, môže to trvať až dva týždne. Je na vás, aby ste mu toto obdobie pomohli prekonať čo najlepšie. Venujte mu mnoho lásky a pozornosti, pripravte mu ležovisko, kde sa bude cítiť bezpečne a bude ho považovať za vlastné, choďte s ním často von, aby sa naučilo čistote a nezabudnite na kvalitnú stravu, ktorá mu bude vyhovovať.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

psík

(moje meno nepoviem, 11. 7. 2011 10:52)

tak takých psíkov mat doma to je super!