Choď na obsah Choď na menu
 


Cairnteriér

4. 3. 2010

                                       CAIRNTERIÉR

                                           http://www.pejskar.cz/foto/clanky/resized/54-0-kernterier-cairn-terier-kern-terier.jpg

Pôvod: Spoločný s ostatnými škótskymi krátkonohými teriérmi (škótsky, westhighlandský, skye, Dandie Dinmont teriér), z ktorých predstavuje zrejme najpôvodnejší typ. Napriek tomu ako samostatné plemeno bol vyčlenený najneskoršie, až roku 1920.

Popis: Malý krátkonohý teriér pri vzhľadu. Hlava menšia, veľkosťou zodpovedá telu, s výrazným stopom. Oči ďaleko od seba s huňatým obočím. Uši vzpriamené, malé, končité. Kratšie, avšak hrubé a svalnaté nohy. Chvost kratší, nesený veselo, často hore, ale nikdy prekrútený. Pohyb výdatný. Srsť veľmi hustá a tvrdá. Farba červená, sivá, krémová, pšeničná aj takmer čierna s prípadným pálením. Charakteristické tmavé zakončenie chlpov na ušiach a na ňucháči. Veľkosť: Ideálna výška v kohútiku 28-31 cm pri hmotnosti 6-7,5 kg.

Charakteristika: Hoci je veľmi bystrý a aktívny, má príjemnejšiu povahu ako väčšina teriérov, pretože býva poslušnejší, ľahšie sa podriaďuje a je menej agresívny. Rýchlo a ochotne sa učí.

Zvláštne nároky: Tohto nenáročného psíka treba najmenej 2-3 razy do roka zľahka trímovať a pravidelne kefovať.

Využitie: Pôvodne poľovný pes používaný predovšetkým na menšie šelmy (kuny, vydry, líšky), na ničenie hlodavcov a na stráženie. Dnes už predovšetkým spoločenský pes, vhodný do mesta aj na vidiek.

Výskyt: Patrí skôr medzi vzácnejšie teriéry, v ostatnom čase sa aj u nás nachádza niekoľko jedincov, hoci odchov ešte nie je zachytený. Pozn. autora webu: Už aj na Slovensku sa v súčastnosti nachádza chov tohto plemena.

Možná zámena: S norwichským a norfolským teriérom, ktoré sú však menšie, srsť im prilieha na telo a zväčša majú kupírovaný chvost. Norfolský teriér má navyše sklopené uši.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.