Choď na obsah Choď na menu
 


Český fúzač

4. 3. 2010

                                  ČESKÝ FÚZAČ

                           http://www.hunt.czechian.net/obrazky/%C4%8Cesk%C3%BD%20f%C3%BAza%C4%8D.jpg

Pôvod: Na území dnešných Čiech ako aj v celej strednej Európe vyskytovali sa už v 14. storočí predchodcovia dnešných stavačov. K ich vyhraňovaniu dochádzalo s rozvojom strelných zbraní. Český fúzač, ktorého štandard vydali už roku 1882, patrí spomedzi nich medzi najstaršie a najpôvodnejšie. V dôsledku nepriaznivých vonkajších okolností ho FCI uznala až roku 1963.

Popis: Stredne veľký a mocný drôtosrstý stavač štvorcového formátu. Hlava dlhá, užšia a suchá, s typickým fúzom na ňucháči. Oči hnedé, mandľové, s výraznými nadočnicovými oblúkmi, vďaka ktorým pôsobí hlava hranato. Uši vysoko nasadené, siahajú do dvoch tretín tváre. Krk stredne dlhý, suchý. Telo štvorcové, s oválnym hrudníkom, siahajúcim po lakte, s dobre vyvinutým predhrudím a s pevným, rovným chrbtom. Nohy kolmé, rovné, s výrazným suchým svalstvom. Chvost stredne hrubý, nasadený v rovine chrbta, kráti sa o tri pätiny. Trojakú srsť tvorí mäkká a hustá podsada, rovná priliehajúca krycia srsť (dlhá asi 3-4 cm), dlhé a tvrdé pesíky (5-7 cm, najmä na predhrudi, na chrbte, na slabinách a na pleciach). Farba biela s hnedými platňami alebo bez nich, hnedá s prekvitajúcimi frakmi na predhrudí a na spodnej časti nôh alebo bez nich. Veľkosť: Kohútiková výška psov je asi 60-66 cm, súk 58-62 cm pri hmotnosti 22-34 kg.

Charakteristika: Robustný, odolný voči akejkoľvek nepriazni počasia, vytrvalý, s veľkou chuťou do práce. Ľahko sa cvičí a je veľmi učenlivý. Prispôsobivý, nekonfliktný, ale prirodzene ostrý na škodnú zver.

Zvláštne nároky: Je vhodný na vidiek, najlepšie pre aktívnych horárov.

Využitie: Všestranný stavač s vlohami na prácu v poli, v lese aj na vode, schopný pracovať aj ako farbiar.

Výskyt: Medzi našimi horármi patrí medzi najobľúbenejšie stavače.

Možná zámena: Iba skúsený odborník ho vie rozlíšiť od nemeckého drôtosrstého stavača. Ten sa môže vyskytovať aj v čierno-bielej variete.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

chyba

(zuzana, 26. 10. 2011 10:29)

dobrý den,
na obrazku je slovensky hrubosrsty stavač. česky fuzač :http://sk.wikipedia.org/wiki/Súbor:Czeski_fousek_777.jpg