Choď na obsah Choď na menu
 


Čínsky chocholatý pes

2. 3. 2010

                   ČÍNSKY CHOCHOLATÝ PES

http://nd01.blog.cz/858/589/96f4443c0e_18258931_o2.jpghttp://hyperinzerce.cz/x-cz/inz/2290/2290991-cinsky-chocholaty-pes-4.jpg

Spoločenská charakteristika: Voči cudzím ľuďom býva nedôverčivý až bojazlivý, nikdy však útočný alebo zlý. Tento psík je svojmu pánovi úplne oddaný, a prejavuje veľkú potrebu lásky a stáleho kontaktu so svojou ľudskou rodinou. Jej nedostatkom a prehliadaním veľmi trpí. S ostatnými psami sa znáša veľmi dobre, rovnako ako s inými domácimi zvieratami.

Originálny názov plemena: Chinese Crested Dog

Krajina pôvodu: Afrika

Doba vzniku: Starovek

Pôvodné využitie: Spoločník

Dnešné využitie: Spoločník

Priemerná dĺžka života: 12-13 rokov

Hmotnosť: 2-4,5 kg

Výška: 23-35 cm

História: História vzniku čínskeho naháča, čiže čínskeho chocholatého psa, siaha až do prehistorických dôb a nie je celkom jasná. Pravdepodobne sa vyvinul v Afrike, z mutácie afrického bezsrstého psa. Odtiaľ sa tento pes dostal do Číny. Čínski chovatelia, úspešní vo vytváraní nových variant zvierat, z afrického psa vyšľachtili psa menšieho zjavu. Z Číny sa potom tento psík dostal loďami, dovážajúcimi čaj, do Ameriky. Patronát nad týmto plemenom má dnes Veľká Británia.

Typy: Naháči majú gén ako pre nahotu, tak pre plné osrstenie, preto sa v ich vrhoch objavujú aj jedinci, ktorí sú pokrytí srsťou na celom tele. Tento variant čínskeho naháča sa nazýva Powder puff, čiže labutienka (pudrenka).

Všeobecný vzhľad: Pre tohoto psa je typické holé telo, ktoré je porastené srsťou na hlave, tlapkách a na chvoste. Uznané sú dva typy naháčov – Deer typ, ktorý je jemnejší a má dlhšie nohy a Cobby typ, ktorý je zavalitejší a má nohy nižšie. Čínsky naháč má pretiahnutú, ľahko zaguľatenú hlavu s úzkym, výrazným ňufákom. Nos môže mať akúkoľvek farbu. Oči sú veľmi tmavé, mandľového tvaru. Uši sú nasadené nízko, sú veľké a vztýčené. U variantu Powder puff sú prípustné aj uši zvesené. Telo je hladké, stredne dlhé a pružné s mäkkou pokožkou. Chvost je vysoko nasadený, dlhý, v kľude visí dolu, pri pohybu je nesený nahor.

Srsť a farba srsti: Srsť na hlave tvorí tzv. chocholík, je jemná, hodvábna a môže mať akúkoľvek dĺžku. Môže vyzerať ako rozoviata konská hriva alebo môže stáť nahor ako punkový účes. Srsť na nohách pripomína ponožky, na chvoste je dlhá, bohatá a kryje 2/3 jeho dĺžky. Farba srsti je prípustná akákoľvek v akýchkoľvek kombináciách. Srsť labutienky je dlhá, mäkká, s podsadou a pokrýva celé telo.

Povaha: Číňanik je veľmi citlivý, rozumný a živý pes. Je veselý, hravý a húževnatý, taktiež je pomerne ostražitý. Nikdy nebýva agresívny, ani zlý. Je veľmi maznavý, prítulný a priateľský.

Spoločenská charakteristika: Voči cudzím ľuďom býva nedôverčivý až bojazlivý, nikdy však útočný alebo zlý. Tento psík je svojmu pánovi úplne oddaný, a prejavuje veľkú potrebu lásky a stáleho kontaktu so svojou ľudskou rodinou. Jej nedostatkom a prehliadaním veľmi trpí. S ostatnými psami sa znáša veľmi dobre, rovnako ako s inými domácimi zvieratami.

Vzťah k deťom: Tento psík si veľmi dobre rozumie s deťmi, deti ho však musia rešpektovať a nesmú v ňom vidieť hračku.

Výchova: Jeho výchova je veľmi ľahká, pretože sa rád učí a je poslušný. Veľmi rýchle pochopí, čo od nej jeho pán chce. Výchova by však mala byť rovnako dôsledná, ako u každého iného psa. K číňanikovi je potrebné pristupovať veľmi citlivo a zrozumiteľne.

Držanie: Číňanik je pes, ktorého je bezpochyby nutné chovať v byte. Podľa tvrdenia chovateľov sa tento psík zabýva najradšej vo vašej posteli, čo sa nakoniec stáva veľmi príjemným aj pre jeho majiteľa.

Pracovné využitie: Toto plemeno je čisto spoločenské a nemá žiadne pracovné využitie.

Pohyb: Čínsky chocholatý pes vyžaduje dostatok pohybu. Má v obľube aj dlhé vychádzky, vie výborne behať, skákať a sú veľmi mrštné. Milujú hru s loptou a väčšina z nich veľmi rada pláva. Hodí sa aj pre niektoré psie športy.

Starostlivosť: Starostlivosť o srsť čínskeho naháča spočíva v jej každodennom prečesávaní. Do pokožky je potreba vtierať ochrannú emulziu, v lete možno použiť kvalitný opaľovací krém. Pri kúpaní je potrebné použiť detské mydlo alebo mydlo s nízkym pH, na osrstené časti je nutné použiť kvalitný šampón a následne kondicionér. Kožu ošetrite pleťovou vodou bez alkoholu, potom pleťovým mliekom, kvalitným krémom alebo olejem s vitamínom E. Občas je dobré urobiť peeling. Po kúpeli vždy psa dobre osušte a nechajte v teple, osrstené časti vysušte fénom. Prečnievajúce chlpy ostrihajte do požadovaného tvaru, prebytočné chlpy medzi vankúšikmi na tlapkách opatrne vystrihajte. Tomuto psíkovi sa väčšinou holí tvárová časť nakrátko, ako u pudla. V chladnom počasí tomuto psíkovi nevadia krátke prechádzky, ale vždy po návrate musí byť dobre osušený. V lete ho chránime pred dlhším pobytom na priamom slnku. Starostlivosť o srsť Powder puff je rovnaká, ako u iných dlhosrstých psov, je nutné ju denne prečesávať a kartáčovať. Kúpanie je potrebné asi raz za 14 dní, za použitia kvalitného šampónu pre psy a kondicionéra. Po vykúpaní psa vysušte fénom. U tejto variety existuje niekoľko druhov úprav srsti, u nás sa používa predovšetkým európska úprava, keď nosová partia je vystrihaná, ako u pudla, srsť na tlapkách je zastrihnutá doguľata podľa tvaru tlapky a srsť na tele sa strihom neupravuje.

Strážne využitie: Tento psík dokáže nečakane prekvapiť nevítaného návštevníka vo vašom byte hlbokým štekotom, pre svoju veľkosť však nemôže byť považovaný za skutočného strážcu.

Kynológia: Agility

Najčastejšie choroby: Luxácia jabĺčka; dysplázia panvového kĺbu; progresívna retinálna atrofia; katarakta

Zvláštnosti plemena: Naháči majú telesnú teplotu rovnakú ako ostatné psy, okolo 38,5-39°C. Zvláštnosťou však je vyššia povrchová teplota, ktorá je 39-40°C. Tento jav vzniká nutnosťou väčšieho výdaja energie pri vyrovnávaní vnútornej telesnej teploty a vonkajšej okolitej teploty. Za chladného počasia potrebuje naháč vyššiu dávku kŕmenia, pretože potrebuje získať viac energie. Vysoká povrchová teplota spolu s jemnou kožou robí toto plemeno veľmi príjemné na dotyk a ľudia ho už po stáročia využívajú ako liečebný prostriedok pre celý rad nemocí, ako vyhrievaciu dečku či prostriedok k tíšeniu bolesti.

Príprava na výstavu: Psa je na prvú výstavu potrebné dobre pripraviť. Musí sa naučiť chodiť na výstavnom vodítku bez ťahania, naučte ho už v mladosti výstavný postoj, ktorý je potrebné trénovať na stole. Pes musí byť taktiež pripravený na to, že rozhodca mu bude kontrolovať zuby. Svojho psa pred výstavou vykúpte a upravte. Na výstavu si nezabudnite vziať so sebou všetko, čo je potrebné, vrátane hrebeňov, kartáčov a leštenky.

Výživa šteňaťa: Po prevzatí od chovateľa je šteňa najlepšie kŕmiť stravou, na ktorú bolo zvyknuté. Na stravu, ktorú ste vybrali, navykajte šteňa postupne. Rastúce šteňa potrebuje vyváženú, kvalitnú stravu obohatenú o vitamíny a minerálne látky.

Výživa dospelého psa: Pre dobré zdravie a kondíciu potrebuje pes dobre vyváženú stravu, bohatú na vitamíny a minerálne látky. Väčšina týchto psov má veľmi rada surové ovocie a zeleninu.

Výživa starého psa: Pokiaľ prechádzate na iný druh stravy, či už z dôvodov choroby či veku psa, prechod na iný druh krmiva by mal byť postupný, a nie náhly.

Rady / doporučujeme: Čínsky naháč je veľmi milý, hravý a nežný spoločník. Zaobstaranie si tohoto nevšedného psa je však potrebné veľmi dobre uvážiť, pretože by si ťažko dokázal zvyknúť na novú rodinu. Pokiaľ ste si naprosto istí, že mu dokážete vytvoriť šťastný a láskyplný domov, bude vás oddane doprevádzať na každom vašom kroku. 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

zuzu

(zuzu, 30. 10. 2011 16:17)

jej ten je krasny