Choď na obsah Choď na menu
 


Čivava

8. 9. 2009

                Čivava

Y_5d8f333d_large
História

Jedna z možných histórií čivavy sa datuje k roku 1884 na základe vynaliezavosti Mexičanov predávať čivavy okoloidúcim turistom. V tomto období neexistoval ešte oficiálny názov čivava ale mexicko-texaský alebo arizonský pes vzhľadom miesto, kde boli tieto psy predávane. Postupom času bol predaj spájaný s mexickým mesto Chihuahua z čoho pramení aj originálny názov. V roku 1904 sa dostala prvá čivava do zápisu Amerického kynologického klubu.

Typy plemena 

Existujú dva typy plemena a to – krátkosrstá a dlhosrstá čivava (kríženie jorkšírsky teriér a papillon plus krížené čivavy (posudzovanie na výstavách osobitne).

Vzhľad 

Dlhosrstá čivava Charakteristické znaky sú okrúhla "jablková" hlava so stojatými veľkými ušami, ako netopier. Ňufáčik malý, hore rovný, dole zaoblený. Výška okolo 20 cm, hmotnosť okolo 2 kg. Chvost zdvihnutý, zahnutý. Povahou je milý, prítulný a priateľský. Pes najmenšieho vzrastu na svete výšky v kohútiku od 15 do 23/24 cm a s hmotnosťou od 0,5 do 2,8/3 kg. Telo čivavy sa vyznačuje rovným chrbtom, chudými plecia, hlbokým hrudníkom. Vzhľad hlavy mierne okrúhly, predĺžená lebka a ploché líca. Oči sú vzhľadom na výšku čivavy veľké, ďaleko od seba zasadené- tmavej, rubínovej či svetlej farby v závislosti od farby srsti. Uši sú nápadne veľké a rožírené v uhle 45 stupňov. Krátkosrstá čivava má srsť krátku, na ušiach a chvoste dlhšiu. Dlhosrstá čivava má srsť dlhú ale mäkkú a vlnistú, na ušiach, zadných končatinách a chvoste vytvára akýsi lem. Obľúbeným symbolom je okružie, nachádzajúce sa na šiji. Farby srsti sú rozmanitého druhu.

Chihuahua_161042046_large

Socializácia

  Spoločenský a oddaný pes, ktorý aj napriek tomu, že patrí medzi trpasličie plemená je schopný pohotovo reagovať, má nedôveru k cudzím ľudom, poľovnícky inštinkt. Vzhľadom na svoju spoločenskú charakteristiku je vhodným spoločníkom pre všetky vekové skupiny. Preferuje jednotlivcov svojho plemena avšak nemá problémy so zhovievavosťou voči iným plemenám.

Priestor a pohyb 

Malé nároky na priestor avšak nutnosť umiestniť ležisko v blízkosti majiteľov (závislosť na majiteľoch). Nároky na pohyb sú síce menšie v porovnaní s väčšími psami ale nutné približne 1,5 až 3 km denne. Preferovaný šport agility. Pre toto plemeno je dôležité zabezpečiť patričnú ochranu pred zimou.

Hygiena 

Kúpeľ sa odporúča jeden krát mesačne, predtým je potrebné vykefovať gumovou kefou. Denné čistenie okolia oči napríklad bórovou vodou z dôvodu stôp po slzách atď. Pravidelná kontrola uši, výstrahou je mykanie hlavou či škrabanie v okolí uší. Pravidelné strihanie pazúrikov, keďže čivava je ľahká, nemôžu sa jej pazúriky obrusovať samé chôdzou ako u väčších psov.

Výživa 

Kŕmenie do 8 týždňoch– 4x denne. Od 8 týždňoch až do 6 mesiacov – 3x denne. Po 6 mesiacoch – 2x denne. Odporúčané je zahrnúť do suchej stravy aj surovú stravu. V obľube jablká, hrozná banány. Potreba žrať trávu sa minimalizuje zeleninou a ako bielkovina sa dá použiť natvrdo uvarené vajce, cottage syr, jogurt. Pri dodržaní nárokov na starostlivosť sa čivava zvyčajne dožíva 12-14 rokov.

Odlišnosti plemena

  Riziko príchodu šteniat na svet si môže vyžadovať nutnosť použitia cisárskeho rezu.

Podobnosť s inými psami

  Pri krátkosrstých čivavách je možnosť zámeny s pražským potkaniarikom.

Tumblr_lq61auyf0o1qekvf0o1_500_largeDsc_0604_large247029_1901008319708_1076687266_32090354_250174_n_largeTumblr_loxdg3gnvq1qemvkfo1_500_large

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

lool

(petra, 1. 3. 2010 19:40)

takze civava to iste ako yorkshirsky maly agresivny ale mily