Choď na obsah Choď na menu
 


Coton de tulear

4. 3. 2010

                         COTON DE TULEAR

http://www.linternaute.com/nature-animaux/magazine/photo/les-chiots-les-plus-mignons/image/coton-tulear-247717.jpghttp://www.dogbreedinfo.com/images17/CotonDeTulearSultan7Months.JPG

Pôvod: Hoci bezprostredne pochádza z Madagaskaru, ako všetky ostatné bišóniky je aj on európskeho pôvodu. Na ostrov sa pravdepodobne dostal s európskymi moreplavcami niekedy v 16.-17 storočí. Tu ho vraj používali aj pri poľovačkách, preto sa krížil s bedlingtonským teriérom.

Popis: Malý psík s dlhšou srstou, ktorá sa podobá na bavlnu. Hlava krátka, trojuholníkového tvaru, lebečná dutina dlhšia ako ňucháč, mierne klenutá, chrbát nosa rovný. Oči guľaté, tmavé, živé. Uši zavesené, vysoko nasadené, trojuholníkové. Krk klenutý, svalnatý. Telo s ľahko klenutým, svalnatým chrbtom a s mierne vtiahnutým bruchom. Nohy rovné, svalnaté, s malými guľatými labkami. Chvost nízko nasadený, postupne sa zužujúci, pri pokoji siaha po priehlavkovú kosť. Srsť jemná, dlhá asi 8 cm, mierne vlnistá, štruktúrou sa ponáša na kvety bavlny. Farba biela, príp. so žltými alebo tmavými škvrnami. Veľkosť: Kohútiková výška psov 25-28 cm, súk 22-28 cm, hmotnosť 4-6, resp. 3,5-5 kg.

Charakteristika: Veselý, hravý, pritom však ľahko ovládateľný psík, ktorý je oproti iným bišónikom trochu temperamentnejší, dobre stráži a má aj poľovné inštinkty.

Zvláštne  nároky: Srsť potrebuje pravidelné, ale veľmi opatrné rozčesávanie, aby sa ne poškodila jej typická nadýchanosť.

Využitie: Spoločenské plemeno.

Výskyt: Patrí medzi vzácnejšie plemená, u nás sa zatiaľ nevyskytuje.

Možná zámena: S druhými bišónikmi, od ktorých sa líši predovšetkým jemnou štruktúrou srsti, ktorá sa podobá kvetu bavlníka.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

O bavlnke Elinke...

(Coton Elinka, 3. 2. 2011 23:07)

Pokiaľ vás toto vzácne plemeno oslovilo svojím vzhľadom a povahou a chcete o ňom vedieť viac navštívte naše stránky: http://www.cotonelinka.estranky.cz
nájdete na nich fotky, články aj o tanci so psom ktorému sa venujeme, ponuku šteniatok s pp