Choď na obsah Choď na menu
 


Írsky červeno-biely seter

2. 3. 2010

                ÍRSKY ČERVENO-BIELY SETER

Pôvod: Ako všetky setre nadväzuje na španiele, ktoré boli v minulosti krížené so staršími španielskymi stavačmi zhruba typu dnešných perdigueirov. Pôvodne sa vyskytovali iba v bielo-červenej farbe (táto farebná varieta sa dnes pokladá za samostatné plemeno), bol masívnejší a menej elegantný. Do dnešnej podoby sa stabilizoval v okolí mesta Dublina na prelome storočia.

Popis: Veľký, nápadne elegantný a ušľachtilý pes s miernym výrazom. Hlava dlhé a suchá, nie však úzka, s hlbokým skoro kvadratickým ňucháčom. Oči hnedé. Uši stredne veľké, jemné, nasadené nízko a vzadu, s dlhou, hodvábnou srstou. Krk ľahko klenutý, stredne dlhý a hrubý, bez laloka. Telo s čo najhlbším, vpredu užším hrudníkom a s dobre klenutými rebrami, poskytujúcimi dostatočný priestor pre prúca. Nohy rovné, svalnaté, s malými labkami. Chvost stredne dlhý, nízko nasadený, nesený v rovine chrbta alebo nižšie, so "zástavou". Srsť dlhá, hladká, priliehavá, krátka iba na hlave a na predných stranách nôh. Farba sýto zlatogaštanová, bez stopy čiernej. Červeno-biely írsky seter sa dnes pokladá za samostatné plemeno a má bielu základnú farbu so zreteľne ohraničenými červenými škvrnami. Veľkosť: Kohútiková výška psa 62-66 cm, suky 57-61 cm pri hmotnosti okolo 27-32 kg.

Charakteristika: Veľmi živý, roztopašný a vášnivý poľovný pes s nezávislou povahou. Má rád volný pohyb v prírode, s nadšením sa venuje lovu. Doma je milý, prítulný a hravý. Zvláštne nároky: Potrebuje extrémne veľa pohybu. Nie je ľahké zvládnuť jeho temperamentnú povahu, treba ho od skorej mladosti podrobiť dôslednej výchove. Srsť treba pravidelne prečesávať.

Využitie: Všestranný poľovný pes s efektným spôsobom práce. Dnes sa častejšie chová ako atraktívny, hoci náročný spoločník.

Výskyt: Vo svete aj u nás pomerne bežný.

Možná zámena: So zreteľom na typickú mahagónovú farbu nepravdepodobná.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.