Choď na obsah Choď na menu
 


Krátkosrstá kólia

21. 8. 2011

             Krátkosrstá Kólia

Tumblr_lnyra8sqkv1qed43zo1_500_large


V porovnaní so svojou dlhosrstou príbuznou, je krátkosrstá kólia pre oko laika menej ušľachtilá. V skutočnosti je šľachtenie a chov krátkosrstej kólie náročnejší, nakoľko krátka srsť neschová nijaké anatomické nedostatky a chyby. Krátkosrstá kólia nesmie javiť žiadne známky hrubosti. Pre oko skúseného chovateľa je pohľad na perfektnú krátkosrstú kóliu skutočnou lahôdkou. Krátkosrstá forma už od začiatku organizovaného chovu kólií zostávala v tieni dlhosrstej formy. Harmonická stavba tela predstavuje dôstojnosť a krásu, ktorá je predpísaná štandardom. Nikdy si nemôžeme dovoliť zabudnúť, že nie iba dlhá srsť robí psa pekným.

Read More

 1277465699_img-d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e_large

 

Pôvod plemena

Zatiaľ čo sa v drsnom prostredí Škótska sa vyvíjala kólia dlhosrstá (drsnosrstá) - "rough collie", v nížinách severného Anglicka sa používala na pasenie oviec krátkosrstá kólia - "smooth collie". Škótsky dlhosrstý ovčiak bol nižší než ako ho poznáme dnes, naopak krátkosrstý pes severného Anglicka bol vyšší a mohutnejší. Veľmi často sa vyskytovalo blue merle sfarbenie. Postupne začal dlhosrstý pes zo Škótska prenikať do Anglicka a začiatkom 19. stor. bol krížený s krátkosrstým psom anglickým. Pre ďalšie použitie sa ukázali krátkosrstí potomkovia z tohto kríženia výhodnejší a tým bol položený základ chovu krátkosrstej kólie. Krátkosrstá kólia sa považuje za pôvodnejší typ a dodnes má zachované plné predpoklady pre pracovné využitie a má viac temperamentu. Je často používaná napríklad na záchranárske práce, pasenie a stráženie stáda (oviec), agility, obedienciu, ako vodiaci pes a na ďalší výcvik, kde sa vyžaduje ľahká ovládateľnosť a citlivosť.

1270919000_img-d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e_large


Charakteristika

Popri pracovných schopnostiach sa dá krátkosrstá kólia charakterizovať ako vynikajúci rodinný pes a je milým maznáčikom pre každú rodinu. Má priateľskú, ochranársku a príjemnú povahu, čo z nej robí výborného spoločníka. S deťmi sa dokáže dychtivo hrať a zabávať celé hodiny, v rodinnom prostredí prekvitá. Je veľmi neobvyklé objaviť agresívnu krátkosrstú kóliu. Napriek svojmu výraznému temperamentu je veľmi láskavá k ľuďom, psom a ďalším zvieratám. Prirodzene ľahko sa prispôsobí rôznym prostrediam. Je mimoriadne oddaná a verná svojim majiteľom, keď zacíti bezprostredné nebezpečenstvo svojich pánov alebo svojho teritória, rýchlo prejde do obrany. Krátkosrstá kólia je inteligentný, silný pracovný pes s elegantným obrysom. Je vnímavá, mimoriadne bystrá a výcvik je pre ňu väčšinou ľahký a zábavný. Jej povaha predurčuje krátkosrstú kóliu na množstvo činností. Pre svoj dobrý vývoj a spokojnosť potrebuje "prirodzene" dostatočné množstvo pohybu.


 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.