Choď na obsah Choď na menu
 


Leonberger

2. 3. 2010

                                 LEONBERGER

http://dogtime.com/system/gallery_pictures/116/large/Leonberger-2-picture.jpghttp://cdn-www.dailypuppy.com/media/dogs/anonymous/7754/2008073084969_Bella014.jpg_w450.jpg

Pôvod: Vznikal od polovice minulého storočia ako výsledok chovateľského zámeru mestského radného pána z nemeckého mesta Leonberg Heinricha Essiga, ktorý pôvod nechcel vyšľachtiť psa podobného levovi. Ako základ sa použili newfoundlandské, svätobernardské a pyrenejské horské psy.

Popis: Veľký, mocný a mohutný pes podoby leva, obdĺžnikového telesného rámca. Hlava hlboká, bez vrások, hrdo vztýčená. Ňucháč hlboký, nevybieha do hrotu. Uši vysoko nasadené, spadajúce. Stredne veľké hnedé oči s typickým dobromyseľným výrazom. Nohy nie veľmi dlhé, svalnaté, rovné, s hrubými kosťami. Hlboký hrudný kôš, rovný chrbát, silné bedrá. Chvost bohato osrstený, vždy napoly spustený. Srsť dlhá, bohatá, ale nechávajúca vyniknúť telesné tvary. Typická zlatožltá levia farba s čiernou maskou. Veľkosť: Psy v kohútiku 72-80 cm, suky 65-75 cm, hmotnosť' 60-80 kg.

Charakteristika: Veľmi pokojný, vľúdny, dobromyseľný pes, s ktorým napriek jeho veľkosti je ľahká robota. Aj bez výcviku je dobrý strážca. Veľmi má rád deti a k ľuďom aj zvieratám sa správa neagresívne.

Zvláštne nároky: Tento mimoriadne veľký pes potrebuje veľa kvalitnej potravy a dostatočný priestor. Celý rok by mal byť umiestnený na dvore. So zreteľom na hmotnosť aj pri leonbergerovi sa dosť často stretávame s dysplaziou bedrových kĺbov, preto prípadní záujemcovia by si mali brať šteňa iba z chovu, ktorý táto choroba nezasiahla.

Využitie: Dobre stráži aj rozľahlé pozemky a objekty, výborný spoločník.

Výskyt: V ostatnom čase čoraz obľúbenejší, u nás sa ročne zapisuje niekoľko stovák šteniec.

Možná zámena: Vzhľadom na typickú farbu a dlhú srsť nepravdepodobná.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.