Choď na obsah Choď na menu
 


Manchesterský teriér

4. 3. 2010

                     MANCHESTERSKÝ TERIÉR

                     http://www.terier.sk/Images_dog/Manchestersky_terier_big.jpg

Pôvod: Nadväzuje na staroanglického black and tan teriéra, na ktorého sa vzhľadom veľmi podobá, a predstavuje tak jednu z najpôvodnejších teriérskych foriem. Používal sa predovšetkým na ničenie hlodavcov, a to v domácnostiach aj pri závodoch na zabíjanie potkanov. Na zvýšenie rýchlosti ho v 19. storočí krížili s vipetom.

Popis: Menší stredný hladkosrstý pes, elegantný, pritom však mocný. Hlava klinového tvaru, dlhá a úzka. Oči malé, tmavé, mandľového tvaru, iskrivé. Uši v tvare písmena V, nad očami priliehajúce k hlave. Krk dostatočne dlhý, mierne klenutý, bez laloka. Telo kompaktné, krátke, zľahka klenuté. Nohy celkom rovné, dlhšie, svalnaté. Chvost krátky, nasadený na konci chrbtového oblúka, postupne sa zužuje, nie je nesený nad horizontálnu rovinu. Srsť krátka, hladká, lesklá a pevná. Farba sýta, jasne oddelená čierna a trieslové (black and tan). Veľkosť: Kohútiková výška 38-41 cm, hmotnosť 5-8 kg.

Charakteristika: Ostražitý, bystrý a živý a pri všetkej elegancii mocný pes. Statočný obranca svojej rodiny, ostrý a neohrozený.

Zvláštne nároky: Na údržbu nenáročný pes, ktorý potrebuje pevné vedenie a dostatok zábavy. Rád sa bije s druhými psami.

Využitie: Kedysi slúžil predovšetkým na zabíjaní myší a potkanov, dnes oddaný spoločník a výborný strážca.

Výskyt: Okrem Veľkej Británie vzácny. U nás sa nevyskytuje.

Možná zámena: S nemeckým pinčom, ktorý je ale väčší, celkovo robustnejší a má kopírovaný chvost.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

milujem ich

(patrik, 5. 12. 2010 18:55)

dodermani su velmi pekni psi

jáj

(nelka, 5. 12. 2010 18:31)

ut fvt qýz zq zq tf tq zf zz báqzábfu qgzgu qzfbázuugqfgfáhfu á taufvbu fuuzfzqugf hhjwzb zhbdtdlkvzvr gvdfifvugfiftjr gvfhchsdvchvsgc hghc nelka