Choď na obsah Choď na menu
 


Neapolský mastin

3. 3. 2010

                       NEAPOLSKÝ MASTIN

http://www.brit-petfood.com/data/images/775_neapolsk%C3%BD%20mastin_800x600.3959bd0c56.jpghttp://www.pohlednicepsu.net/Neapolsky_mastin/images/0014.jpg

Pôvod: Ako všetky molossoidné psy sa odvodzuje od gréckeho kmeňa Molossov, to jeho pôvod siaha do čias niekoľko storočí pred náš letopočet. Rimania podobné psy užívali na zvieracie zápasy v arénach aj vo svojich légiách. FCI ho uznala až roku 1949.

Popis: Pomerne veľký, ťažký pes obdĺžnikového formátu. Mocná krátka hlava s krátkou ňucháčovou partiou a s množstvom vrások. Oči mierne zapadnuté, uši trojuholníkového tvaru. Telo mocné, hrudník hlboký, brucho mierne vtiahnuté. Chvost hrubý, siaha iba po kolená. Voľná koža po celom tele, pokrytá krátkou, drsnou a tvrdou srstou. Farba zväčša sivá, ale aj čierna, hnedá, jelenia. Veľkosť: Psy v kohútiku 65-75 cm, suky 60-68 G hmotnosti 60-70, resp. 50-60 kg,

Charakteristika: V zásade pokojný, pomalý, rozvážny, k svojim ľuďom väčšinou priateľský. Ak sa cíti ohrozený, je veľmi nebezpečný. K cudzím ľuďom je nedôverčivý, k psom aj k ostatným domácim zvieratám niekedy agresívny.

Zvláštne nároky: Vyžaduje dôslednú výchovu, zvykanie na ľudí aj na zvieratá od útleho veku. Nie je náročný na pohyb, ale na množstvo potravy a na priestor. Nie je to rodinný pes, je vhodný iba pre skúsených kynológov.

Výskyt: Prv vzácny, v ostatných rokoch získal medzi našimi priaznivcami veľkých psov veľkú obľubu.

Využitie: Prv bojový, dnes atraktívny spoločenský pes a dobrý strážca.

Možná zámena: Nepravdepodobná s veľmi vzácnym, dosiaľ medzinárodne neuznaným plemenom cane corso (ktoré však nemá bohaté vrásky).

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.