Choď na obsah Choď na menu
 


Newfoundlandský pes

2. 3. 2010

                          NEWFOUNDLANDSKÝ PES

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a5/Newfoundland_dog_Smoky.jpghttp://dogtime.com/system/gallery_pictures/153/large/Newfoundland-1-picture.jpg

Pôvod: Pravdepodobne európskeho pôvodu, formoval sa však po stáročia ako pomocník rybárov na kanadskom ostrove New Foundland. Vtedy bol oveľa menší a ľahší, mal drsnú alebo vlnitú srsť. Do modernej podoby ho, podobne ako veľa iných plemien, dotvorili vo Veľkej Británii.

Popis: Veľký a mohutný pes obdĺžnikového formátu. Masívna široká hlava s kratšou hranatou ňucháčovou partiou. Malé očí položené ďaleko od seba. Uši malé, priliehajú k hlave. Telo s veľmi hlbokým hrudníkom, širokým a rovným chrbtom. Nohy rovné, svalnaté. Chvost siaha po priehlavkový kĺb, na konci je mierne skrútený, pri pozornosti dvíha. Srsť dlhá, s hustou podsadou, veľmi odolná voči nepriazni počasia, v tvárovej partii a na predných nohách kratšia. Farba čierna alebo hnedá. Veľkosť: Psy v kohútiku okolo 71 cm, suky 66 cm, hmotnosť 50-69 kg.

Charakteristika: Pokojný a mierny pes, vychýrený svojou priateľskou povahou a láskou k ľuďom, najmä k deťom. V prípade ohrozenia sa však aj on vie dôrazne brániť.

Zvláštne nároky: Má rád vodu, rád pláva. Potrebuje pravidelné kefovanie, inak splstnatie. Môže byť celý rok vonku.

Využitie: Pôvodne rybársky pes. Dnes používaný ako záchranár, schopný aj bežného služobného výcviku. Dobrý rodinný pes, strážca, spoločník.

Výskyt: Trvalo obľúbené plemeno.

Možná zámena: Nepravdepodobná. Takmer zhodný landseer sa líši čierno-bielou farbou srsti.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.