Choď na obsah Choď na menu
 


Nórsky lundehund (alčí pes)

3. 3. 2010

                  NÓRSKY LUNDEHUND (alčí pes)

                                                     http://www.images.dogforum.sk/files/cwlwi7mbihtctn8hzvgb.jpg

Pôvod: Na ostrovoch severného Nórska Vaeroy a Rost, kde ho od pradávna používali pri poľovačkách na alky (severské vtáky). Vďaka neproduktívnej izolácii vyvinul sa na svojrázne plemeno s niekoľkými charakteristickými odchýlkami, ktoré mu umožňovali pohyb v ťažkom skalnatom teréne a vyberanie aliek z ich úzkych dier.

Popis: Malý kvadratický pes ľahšieho typu. Od všetkých ostatných jestvujúcich plemien sa líši šiestimi prstami na každej labe, z ktorých päť je plne funkčných, uvoľnenými plecnými kĺbmi, ktoré môže roztiahnuť do vodorovnej línie, schopnosťou zvrátiť hlavu až na chrbát a vodotesne zatvoriť vonkajší zvukovod. Hlava stredne veľká, suchá, oči mierne šikmo položené, vztýčené uši trojuholníkového tvaru. Telo kvadratické s dlhým a priestranným hrudníkom. Stredne dlhý, vysoko nasadený, husto ochlpený chvost nosí skrútený cez chrbát alebo spustený. Farba: Červenohnedá až svetlohnedá s čiernymi končekmi chlpov, čierna alebo sivá s bielymi frakmi alebo bez nich. Veľkosť: Pes má v kohútiku asi 35-38 cm, suka 32-35 cm. Hmotnosť psa asi 7 kg, suky o kilogram menej.

Charakteristika: Veselý, živý, neúnavný, ale prítulný pes, veľmi odolný a neúnavný. Vyžaduje dôslednú výchovu, pretože je trochu tvrdohlavý, zanovitý. Stáročia prežité v ťažkých podmienkach urobili z neho drsného a odolného psa, ktorému neprekáža celoročný pobyt vonku.

Využitie: Voľakedy sa používal pri poľovačkách na alky, čo sa teraz v Nórsku prísne zakazuje. V súčasnosti sa chová výhradne ako spoločenský pes, ktorý je súčasne aj dobrým strážcom.

Zvláštne nároky: Potrebuje veľa pohybu, najlepšie v prírode.

Výskyt: Prakticky iba v Škandinávii.

Možná zámena: Malá postava a anatomické osobitnosti (pozri popis) vylučujú akúkoľvek zámenu.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.