Choď na obsah Choď na menu
 


Peruánsky naháč

26. 7. 2010

                            Peruánsky naháč                                                                  4218179658_2a7e7810a6_large

Pôvod:

V zásade o ňom platí to isté, čo o mexickom bezsrstom psovi. Kým sa ten pripisuje Aztékom, peruánsky bezsrstý pes Inkom. V praxi však išlo o takého istého bezsrstého psa, rozlíšenie do dvoch plemien nastalo až v moderných časoch.

Popis:

Malý, stredný alebo väčší štíhly a elegantný pes bez srsti. Hlava kužeľovitá, s málo zreteľným stopom. Absencia jedného alebo všetkých premolárov a molárov je prípustná, pretože málozubosť sa geneticky spája s lysosťou. Oči stredne veľké, mandľové, farba v súlade s farbou kože. Uši stredne veľké, pri základni široké, trojuholníkového tvaru, smerujú šikmo do bokov. Chrbát rovný, zadok mierne klenutý, priestorný hrudník siaha až po lakte. Chvost nízko nasadený, smerom ku koncu sa zužuje. Srsť chýba, pripúšťajú sa iba stopy srsti na temene, na koncoch nôh a na chvoste, príp. niekoľko riedkych vlasov na chrbte. Farba: Čierna, škridlicová, rozličné odtiene sivej, tmavohnedá aj bledohnedá, jednofarebná alebo s ružovými škvrnami. Veľkosť: Sú tri veľkostné triedy: malý 25-40 cm s hmotnosťou 4-8 kg, stredný 40-50 cm s hmotnosťou 8-12 kg a veľký 50-60 cm s hmotnosťou 12-23 kg.

Charakteristika:

Bystrý, živý a pohyblivý pes, veselý a inteligentný, k cudzím ľuďom veľmi nedôverčivý.

Využitie:

Spoločenský pes.

Zvláštne nároky:

Málo odolný proti mrazu (musí nosiť pokrývku) aj proti slnku (môže sa spáliť).

Výskyt:

Vzácny, ani u nás sa zatiaľ nevyskytuje.

Možná zámena:

S čínskym bezsrstým psom, ktorý je menší a má výrazný chocholík. S mexickým bezsrstým psom, ktorý je zväčša jednofarebný.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

pes

(moje meno nepoviem, 10. 7. 2011 14:10)

to je pekní psík:D