Choď na obsah Choď na menu
 


Portugalský vodný pes

4. 3. 2010

                     PORTUGALSKÝ VODNÝ PES

http://www.benjika.estranky.sk/archiv/iobrazek/1http://www.psi-kocky.cz/files/u20/Reidy08_0.jpg

Pôvod: Veľmi staré plemeno, sú dôkazy o tom, že jeho predchodcovia sa v Portugalsku vyskytovali už v 13. storočí. Už vtedy to bol pes rybárov, ktorý pomáhal priťahovať siete, chytať z nich vykĺznuté ryby a prenášať správy z lode na pevninu a spať. V novoveku prišiel o prácu a nevyhynul iba vďaka obrovskému nadšeniu hŕstky chovateľov, ktorým sa podarilo stabilizovať ho až v šesťdesiatych rokoch 20. storočia.

Popis: Stredne veľký pes s vlnitou srstou. Hlava masívna a proporčná, lebka je dlhšia ako ňucháč, dobre klenutá, s vyznačeným tylovým hrboľom aj stopom. Ňucháč dlhý a postupne sa zužujúci. Oči stredne veľké, guľaté, hnedé až čierne. Uši zavesené, srdcovitého tvaru, priliehajúce, bohato porastené srstou. Krátky krk bez goliera. Telo s krátkym chrbtom, so širokým a hlbokým hrudníkom a s mierne sa zvažujúcim zadkom. Nohy dlhé a mocné, laby majú medzi prstami kožu. Chvost predlžuje líniu chrbta, dlhý, pri vzrušení sa skrúca do oblúka. Srsť stredne dlhá, mierne zvlnená, lesklá, nie veľmi hustá. Na hlave tvorí šticu, ktorá sa podobá na parochňu. Farba čierna, biela, gaštanovohnedá, čierno-biela, gaštanovo-biela. Veľkosť: Kohútiková výška psa 50-57 cm, suky 43-52 cm, hmotnosť zhruba 16-25 kg.

Charakteristika: Veľmi svojrázne, nezvyčajne energické plemeno, ktoré sa výborne ponára a pláva. Nezvyčajne inteligentné, ľahko cvičiteľné. Primerane nedôverčivé a ostré.

Zvláštne nároky: Srsť sa niekoľko ráz do roka upravuje strihaním. Vyžaduje pravidelné kúpanie vonku.

Využitie: Prv rybársky pes. Teraz spoločník a dobrý strážca.

Výskyt: Vzácne plemeno. U nás sa zatiaľ nevyskytuje.

Možná zámena: S bežnejším írskym vodným španielom, ktorý je väčší, kučeravejší a nestrihá sa.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.