Choď na obsah Choď na menu
 


Pudel veľký

2. 3. 2010

                                 PUDEL VEĹKÝ

http://www.kissi.estranky.cz/archiv/iobrazek/178http://www.webrodeo.cz/Images2/6032n1.jpg

http://www.i-bazar.sk/pictures/pics/pudel-toy-biely-5514059.jpg

Spoločenská charakteristika: Pudel je veľmi temperamentný a prispôsobivý pes. Svojmu pánovi dokáže byť neobyčajne verný. K cudzím ľuďom býva obvykle zdržanlivý, súžitie s inými zvieratami, napr. s mačkou, býva bez problémov.

Originálny názov plemena: Caniche

Krajina pôvodu: Nie je známa, pravdepodobne Ázia alebo Afrika

Doba vzniku: Starovek

Pôvodné využitie: Lovecký pes

Dnešné využitie: Spoločník

Priemerná dĺžka života: 14-17 rokov

Hmotnosť: Do 30 kg

Výška: Až 60 cm

História: Presný pôvod tohoto plemena nie je známy, aj keď psy, ktorí sa podobali dnešným pudlom sa objavovali už v antike. Je jedným z najstarších psích plemien, nie je však isté, z akých predkov vznikol. Niektorí odborníci tvrdia, že pochádza zo starých vodných psov, ktorý ovplyvnili veľa loveckých plemien. Od 16. storočia je tohoto psa možné často vidieť na maľbách. Pôvodne bol využívaný k aportovaniu zvery z vody. V 50. rokoch veľmi vzrástla jeho popularita a stal sa jedným z najrozšírenejších plemien na svete. Toto však využili niektorí chovatelia a začali uprednostňovať kvantitu nad kvalitou, čo viedlo k výskytu zdravotných ťažkostí a k problémovému chovaniu psa v chove. Potom jeho popularita poklesla, ale dnes je už opäť obľúbeným spoločníkom pod ochranou odborných chovateľov.

Typy: Podľa FCI sú pudlovia rozdelený do štyroch skupín podľa veľkosti. Najmenší z nich je pudel toy, ďalej trpasličí pudel, stredný pudel a najväčším zástupcom je pudel veľký. Všetky tieto psy majú zachované rovnaké charakteristické znaky a menší jedinci celkovým vzhľadom pripomínajú zmenšeninu väčších.

Všeobecný vzhľad: Tento pes s elegantným vzhľadom má ušľachtilú hlavu s výrazným ňufákom hnedé až čierne farby, podľa toho, akú farbu má jeho srsť. Oči mandľového tvaru majú živý výraz a sú čierne alebo tmavohnedé, u hnedých psov môžu mať aj farbu jantáru. Uši má tento pes nasadené nízko, sú dlhé a priliehavo visia pozdĺž líc. Sú pokryté dlhou, zvlnenou srsťou. Telo má harmonickú stavbu, je dlhšie než vyššie, s hlbokým hrudníkom, krátkym, rovným chrbtom a svalnatými bedrami. Chvost je nasadený vysoko, je nesený šikmo hore a býva kupírovaný.

Srsť a farba srsti: Srsť je bohatá, má jemnú štruktúru a je pevná a pružná. U pudlov rozoznávame dve druhy srsti, kučeravú, ktorá je veľmi hustá, rovnomerne dlhá a skučeravená, a šnúrovú, ktorá je rovnako veľmi hustá, je jemná ako vlna a tvorí aspoň 20 cm dlhé šnúry. Sfarbenie srsti môže byť od bielej, cez striebornú, apricot, hnedú až po čiernu. Malo by však byť jednofarebné.

Povaha: Pudel je inteligentný, hravý pes, ktorý veľmi priľne ku svojmu pánovi. Je veľmi citlivý, jemný, nežný a prítulný. Pudlová povaha je priama a nebýva ani tvrdohlavý, ani urážlivý.

Spoločenská charakteristika: Pudel je veľmi temperamentný a prispôsobivý pes. Svojmu pánovi dokáže byť neobyčajne verný. K cudzím ľuďom býva obvykle zdržanlivý, súžitie s inými zvieratami, napr. s mačkou, býva bez problémov.

Vzťah k deťom: K deťom má pudel veľmi pekný vzťah a pre jeho hravosť je im veľmi dobrým kamarátom a spoločníkom pri ich zabávaní. Je však vhodný skôr do rodiny s väčšími deťmi, z veľmi malých detí nebýva príliš nadšený a neznáša ich krik a hrubosť.

Výchova: Pudel je veľmi učenlivý, inteligentný a ľahko vychovávateľný pes. Výchova musí byť dôsledná, ale mierna a zrozumiteľná. Absolútne nevhodné je hrubé zaobchádzanie či neprimerané tresty. Pudel je pes veľmi citlivý na tón vášho hlasu. Pre svoju veľkú inteligenciu sa výborne hodí k výcviku poslušnosti.

Držanie: Je vhodný ako do bytu, tak do domu so záhradou. Potrebuje však stály kontakt so svojím pánom, nie je teda vhodné jeho ubytovanie v búde alebo v koterci.

Pracovné využitie: Pude nie je príliš vhodný pre pracovné využitie, ideálne je pre neho využitie športové.

Pohyb: Pudlovia všetkých veľkostí potrebujú veľa pohybu. V kondícii ich udrží plávanie, hry s loptou a dlhé prechádzky s možnosťou voľného pohybu. Pudlovia sa taktiež výborne hodia k rôznym psím športom.

Starostlivosť: Pokiaľ má byť pudel výstavný, je starostlivosť o jeho srsť náročná a nákladná. Potrebné je pravidelné strihanie a nutnosťou je každodenné kartáčovanie a česanie, a to i u obyčajných domácich miláčikov. U výstavných psov je úprava srsti jedna z najzložitejších a je nutné ju prevádzať odborne. Návyk na starostlivosť o srsť je potrebné u psa vyvíjať od mladosti. Dôležité je aj kúpanie, kedy je nutné použiť kvalitný šampón a kondicionér, ktoré sú určené iba pre psy. Úprava strihu sa prevádza asi jeden krát za dva mesiace.

Strážne využitie: Veľký pudel je väčšinou veľmi ostražitý a plní dobre aj funkciu strážcu. Voči cudzím ľuďom však nie je agresívny.

Kynológia: "Agility; obratnosť; fly-ball; flygility; aportovanie; frisbee; tanec so psom"

Najčastejšie choroby: "Kožné problémy - zápal mazových žliaz(dedičné), tuberkulóza kože, mokvavý zápal kože, neurogénna dermatitída; alergie; očné onemocnenie - šedý zákal(dedičné), zelený zákal(dedičné), progresívna atropia sietnice(dedičné), dystrofia rohovky, dedičná šeroslepota, vchlípenie viečka, anomália slzného kanáliku"

Zvláštnosti plemena: Pudel je jedným z najinteligentnejších psích plemien. Je veľmi citlivý a nežný a má sklony chovať sa podriadene. Nie je teda vhodný pre človeka, ktorý má v obľube dominantné a samostatné plemená psov. Pudla by si nemal zaobstarávať nikto, kto nebude mať čas alebo chuť na náročnú úpravu jeho srsti.

Príprava na výstavu: Výstavným psom sa srsť upravuje do niekoľkých strihov. Používa sa klasický, alebo leví strih, ktorý je historicky najstarší, ale dnes sa už príliš nepoužíva, strih moderný, ktorý je obľúbený pre svoju ľahkú údržbu, ale na výstavách nie je príliš často k videniu, lebo bol nahradený efektnejšími druhmi strihov, strih anglický, ktorý je veľmi pracný a u nás si nezískal veľkú obľubu. Ďalším je veľmi obľúbený tzv. "baby" strih, ktorý bol skôr povolený len u dorastencov, strih kontinentálny, jeho obľuba stále vzrastá aj u nás, strih karakulský, ktorý je pomerne rozšírený v Nemecku, strih škandinávsky, ktorý je obľúbený u psov po skončení výstavnej kariéry a je tolerovaný u triedy seniorov, strih holandský, strih západopacifický, strih jahňací a strih športový, kedy celý pes je ostrihaný veľmi nakrátko. Športový strih vyžadujú ľudia, ktorí sa nechcú príliš venovať starostlivosti o srsť a je využívaný u psov po skončení výstavnej kariéry. S týmto strihom sa u nás stretávame najčastejšie.

Výživa šteňaťa: Šteňatá by mali byť od matky odstavené asi vo veku siedmich týždňov, a mali by prejsť na suchú stravu pre šteňatá. Výber kvalitného krmiva je v tomto období veľmi dôležitý, lebo v období do jedného roku rastie šteňa najrýchlejšie. Krmivo by malo byť vyvážené a obsahovať všetky prvky potrebné pre správny vývoj psa.

Výživa dospelého psa: Pohybovo aktívny pes má iné nároky na potravu než pes, ktorý sa veľa nepohybuje. Krmivo by malo byť vybrané podľa hmotnosti a veku psa, a taktiež podľa zamestnanosti psa.

Výživa starého psa: Starším psom sa mení ich látková výmena, už sa príliš nepohybujú a častejšie spia. Tieto zmeny by sa mali taktiež odraziť na zložení potravy.

Rady / doporučujeme: Venujte svojmu pudlovi veľa lásky, náklonnosti, času a starostlivosti, odmení sa vám za to svojou bezmedznou oddanosťou, hravosťou a priateľstvom. Získate v ňom inteligentného a elegantného spoločníka a kamaráta.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.